OPRET BRUGER

Modtag nyhedsbrev
Glemt kodeord
Slet bruger

Facebook
Mobildebat.dk

I vores mobilforum kan du få stor viden og hjælp fra tusindvis af brugere. Mobildebat.dk er Danmarks største forum for mobil, tele og bærbare enheder.
KONKURRENCE

Vind Sony E. X10 mini



Verdens mindste Android-mobil
radio, musik og kamera
Den kan du vinde...
Klik her og deltag...

Tidligere vindere...

Mobilsiden.dk / Artikel

SMS'er hjælper hukommelsen

Mobilen hjælper hver dag danskerne med at huske aftaler, begivenheder og gøremål.



I gamle dage dage var man henvist til huskesedler, post-it's, sløjfer om fingeren, og hvad man ellers kunne finde på, når der var vigtige ting at huske.

I dag har mobilen overtaget, og den er den første til at minde os om alle de ting, vi skal huske.

Mange virksomheder og servicer sender SMS'er til kunderne, der minder dem om deres frisørtid, at huske at tage medicin eller huske at få afleveret bøgerne på biblioteket.

De danske apoteker har siden 2008 haft en service på deres hjemmeside, der på klokkeslet husker en på at tage dagens pille. Det er især forældre glade for.

-"Vi hører ofte fra tilfredse forældre, der er meget trygge ved, at deres børn nu rent faktisk husker at tage medicinen på det rette tidspunkt," siger farmaceutisk redaktør i Dansk Apotekerforening Helen Smed til fagbladet Farmaci.

Læs også:
 - Rygere stoppes vis SMS

Kilde: MetroXpress



KOMMENTAR

 

INDSEND KOMMENTAR

Hjælp
[b] din tekst bliver fed [/b]
[i] din tekst bliver kursiv [/i]
[citat] din tekst bliver et citat [/citat]

Populære artikler

 
uge | måned | år