Mobile World Congress er verdens største mobilmesse, og der var i år ikke mindre end 1.300 virksomheder repræsenteret.
Alle var der - fra de helt store, som Sony Ericsson, BlackBerry, Skype, Microsoft og til de lidt mindre og ikke så kendte som f.eks. danske Endomondo.
Selve messen er beliggende på Fira Barcelona, på et stort område der bl.a. består af otte store haller samt en masse udenomsarealer imellem hallerne.
Nokia, Microsoft, Samsung og Sony Ericsson afholdt desuden deres pressemøder udenfor selve messeområdet. Den ene hal (App Planet) omhandlede kun applikationer, og udvikling af applikationer.
Besøgstallet på messen var cirka 49.000 mennesker fra omkring 200 lande. Ud af de 49.000 mennesker på messen, var 2.800 af dem CEO's.
Hallen "App Planet" havde 20.000 besøgende på de fire dage messen varer.
Mobile World Congress 2011 afholdes i dagene 14-17 februar 2011.
Billeder:
Se flere billeder fra Barcelona og MWC 2010