TDC tror ikke på LGs 3D-mobil
MWC: TDCs indkøber mener mest, at 3D-effekt i en mobil er en gimmick - LG Optimus 3D kommer derfor ikke på hylderne hos TDC.
TDCs indkøber Morten Steen har været med på Mobile World Congress, for at kigge på alle de nye mobiler.
Under MWC viste LG deres Optimus 3D, der er verdens første mobil, der både kan vise 3D-effekt og optage video i 3D.
Men Morten Steen Jensen giver ikke meget for 3D i en mobiltelefon.
-”Det er da sjovt, at man tager en teknik, som vi kender fra fladskærme og fører den ned i en mobiltelefon. Men jeg ser det mest som en gimmick,” siger TDC-indkøberen.
Og da det er ham, der bestemmer, hvilke produkter der kommer på hylderne hos TDC, skal vi ikke regne med at se Optimus 3D hos TDC.
-”Det er ikke vores tanke, med mindre kunderne synes det er noget vi skal ha. Men som det ser ud nu, så nej,” svarer Morten Steen Jensen på spørgsmålet i indslaget ovenfor.
Læs også:
- Tablets er alt for dyre
- TDC tror på succes for Nokias Windows Phone

Modtag nyhedsbrev

(5)




