|
Facebook
![]()
LÆS ALT OM...
3D 4G (LTE 2600 MHz) Abonnementer Android Android Apps Asus Bag om mobilbranchen Baggrunds-artikler Bibob BlackBerry Call Me CBB Mobil Facebook Forbrug Gadgets Galaxy Nexus Garmin Google GPS / Navigation HD Voice HTC Huawei Internet på mobilen iOS IP-telefoni iPhone / Apple iPhone 4S iPhone 5 iPhone Apps Kommende mobiler LG Lumigon M1 MeeGo Microsoft Mobil-tv Mobilbetaling Mobile World Congress (MWC) Mobile World Congress 2010 Mobile World Congress 2011 Mobile World Congress 2012 Mobilspil Mobilt Bredbånd Mobiltest Motorola Musik på mobilen NFC Nokia Nokia Lumia Nokia World 2011 Oister Onfone Ovi Marked Apps Panasonic Reparation Salgstal Samsung Samsung Galaxy S III Sikkerhed Skype SMS Softwareopdateringer Sony Sony Ericsson Spotify Steve Jobs Symbian Tablet computere TDC TDC Play Telenor Teleselskabet 3 Telia Telmore Tilbehør TomTom Twitter Undersøgelser Vis Mig Din Mobil Web-TV WiMP Windows Phone Windows Phone apps YouSee Året der gik
Mobildebat.dk
![]() I vores mobilforum kan du få stor viden og hjælp fra tusindvis af brugere. Mobildebat.dk er Danmarks største forum for mobil, tele og bærbare enheder. |
Mobilsiden.dk
/ Anmeldelser
/ Hvem har bedst 3G-net? Telia mod 3 (test)
Kongen mod udfordrerenHvem har bedst 3G-net? Telia mod 3 (test)TEST: Telia er den regerende 4G-mester, men hvordan bliver udfaldet, når Telia møder den regerende 3G-mester? Vi flytter en vægtklasse ned og gør klar til en kamp mellem 3 og Telia i en lille 3G test. Telia vandt vores tidligere 4G-boksekamp, hvor Skyline måtte se sig tæsket både gul og blå. Telias LTE netværk kørte stabilt og hurtigt, men hvordan klarer Telia sig på 3G?
Huawei E372 modem med DC-HSPA Kort om 3s mobile bredbånd3 har tre forskellige mobilt bredbånds produkter, som alle bærer betegnelsen EazyInternet. Forskellen på de tre produkter er den inkluderede mængde data. ZTE MF820 LTE/DC-HSPA modem Kort om Telias mobile bredbåndTelia har en række forskellige mobile bredbåndprodukter i prislejet 99-399 kroner. De rene 3G løsninger koster mellem 99 og 249 kroner pr. måned og inkluderer mellem 1 GB og op til 20 GB data pr. måned. Sådan testede viLigesom tidligere tests så blev vores test foretaget fuldstændig uvidenskabeligt. Her blev der testetFor at kunne danne sig et reelt indtryk af teleselskabernes dækning og hastigheder, så valgte vi ligesom tidligere tests tre byer og en jernbanestrækning. ForbeholdBytesten blev gennemført i en parkeret bil. Det vil sige, at samtlige tests blev gennemført på forsædet af en bil, hvilket ikke giver helt ideelle radioforhold, men heller ikke de værste. Testforholdene var derved ikke lige så gode, som hvis man testede udenfor, men samtidig heller så dårlige, som hvis man testede indenfor i bygninger. Bytesten
Vurdering af 3Vi havde på forhånd sikret os at 3s netværk i testbyerne var opgraderet til DC-HSPA+, men i Vildbjerg og Herning NV, så vi ikke skyggen af dette netværk, men benyttede i stedet for det normale HSPA+ netværk med op til 16 Mbit download hastighed.
ZTE MF820 LTE/DC-HSPA modem Vurdering af TeliaTelias netværk var i tre ud af fire byer faktisk det hurtigste netværk til at overføre videofilen fra FTP serveren, hvilket tyder på, at Telias netværk i praksis er hurtigere end 3s netværk – selvom 3 på papiret har et dobbelt så hurtigt netværk. TogturFor at teste togstrækninger og se hvordan 3 dækker, så valgte vi igen at køre strækningen Herning-Holstebro i tog. Vurdering af 3 i togetVi startede turen i Holstebro og kørte mod Herning. Vi var knapt nok ude af Holstebro, før det gik galt hos 3. Da vi passerede Holstebro syd begyndte DR Update at miste forbindelsen periodisk, og da vi nåede den lille by Tvis røg forbindelsen helt, og den kom først tilbage, da toget havde passeret Aulum banegård. Det var praktisk taget ikke muligt at se net-tv på den del af strækning.
Huawei E372 modem med DC-HSPA Vurdering af Telia i togetRet meget bedre gik det ikke med Telia. Vi tog turen retur fra Herning og vendte næsten imod Holstebro. Mellem Herning og Vildbjerg var forbindelsen ustabil og det var praktisk taget umuligt at se net-tv. Konklusion3 skuffede på hastigheden i bytesten, og 3 skuffede på togturen. Telias netværk kørte markant bedre, hurtigere og mere stabilt. I test- byerne så vi kun hastigheder omkring 12 Mbit/s download på 3s netværk, hvilket må siges at være skuffende, når Telia kunne levere næsten lige så hurtige hastigheder.
![]()
Kommentarer til: Hvem har bedst 3G-net? Telia mod 3 (test)
Kommentarer til: Hvem har bedst 3G-net? Telia mod 3 (test)
nep - telia 3G i odense nord
telias 3G net i odense nord burde hedde edge og ikke 3g det er alt for tit at netværket "hopper" ned til edge
Morten - Re: telia 3G i odense nord
Enig - jeg bor i Glostrup og oplever det samme som du skriver.
31-10-2011 14:25:50
Besvar -
Anmeld
labodilsen - Re: telia 3G i odense nord
Det samme kan siges om 3's net i det nordlige jylland (vester hassing ved vodskov), der ryger det konstant på edge. og ja jeg har Telia's mast ca. 100 meter væk, så en lidt unfair sammenligning.
31-10-2011 14:26:08
Besvar -
Anmeld
Martin Laursen - Hvad er det der sker i toget
Kære journalist
Hvorfor er det at der ikke er nogen af de store udbydere af mobilt net der tænker på at forbedre forholdene i togene? Om det er mellem Skagen og Frederikshavn, eller Aarhus og København, så mangler der altid signal og det virker bare ikke. Men kan der ikke undersøges lidt nærmere ved DSB eller teleselskaberne, hvorfor at det bliver forsømt på den måde. Vejle og Fyn er dødszoner. Jeres test viser også klart at der ved jeres test ikke bliver leveret noget ordentligt. Mvh Pendleren.
Johnny K. Olesen - Re: Hvad er det der sker i toget
Hej Martin
Problemerne med signal i tog skyldes forskellige faktorer: - Selve togets design, der virker som et faradays cage overfor mobilsignaler, gør det svært for mobilsignalerne - Togets vinduer kan også have en belægning, der gør det svært for mobilsignaler at komme igennem - Togets hastighed spiller ind - Valget af frekvenser på mobilsignalet spiller ind. 3G 900 MHz frekvenser er f.eks. bedre end 3G på 2100 Mhz. - Antallet af master spiller ind - Kommunerne giver desværre ikke altid tilladelse til opsætning af master, hvilke kan give problemer på visse strækninger - Lokale forhold såsom naturbeskyttelse spiller også ind f.eks. omkring Vejle Det bedste, man kan gøre, er faktisk at opsætte repeatere i togene, hvilket DSB gang på gang har lovet. Med lidt held så bliver det i dette årti, at DSB leverer en repeaterløsning. Læs evt. http://www.mobilsiden.dk/nyheder/utilfredse-pendlere-stadig-plagede-af-darlig-mobildaekning,lid.17579/
Martin Laursen - Re: Hvad er det der sker i toget
Det er fint. Jeg ringer til chefen ved DSB og så fikser vi lige det... :)
Det er bare for pinligt at det ikke er blevet løst for 3-4 år siden, men i stedet har de brugt masser af penge på et trådløst ubrugeligt net.
Bjarke Hansen - Re: Hvad er det der sker i toget
Det har TDC jo faktiskt fixet på sin egen måde med den Hotspot aftale de har med DSB.. hvor de har wifidækning på flere strækninger bla. Århus-København.
Henrikmand - Hmmm... Jeg bor i et yderdistrikt...
Hvis jeg skulle vælge mobilt bredbånd ud fra din test, ville der ikke være nogen tvivl.
Men nu er det bare sådan, at Telia, på trods af alle deres fine opdateringer, og genstarts af deres netværk, STADIG kun leverer Edge i Karup. Her kører 3 uden problemer. Det samme gør TDC og Telenor. Men her i Udkantsdanmark er vi glade, når bare vi har en stabil dataforbindelse, så om det er 3, 4, eller 5GTi er ikke så vigtigt ;) Vi konstaterer bare, at Telia ikke leverer varen! PS: Porteringsaftalerne for samtlige mobilbrugere i mit firma blev underskrevet i torsdags. Farvel Telia...
Johnny K. Olesen - Re: Hmmm... Jeg bor i et yderdistrikt...
Hej Henrikmand
Nu skal jeg ikke sidde og forsvare Telia alt for meget, da jeg ikke er på Telias lønningsliste. Jeg vil dog bemærke, at Telia heller ikke har lovet 3G i Karup området endnu - jf. Telias dækningskort. Så når du siger, at Telia ikke leverer varen, så kan man vel være så fræk at spørge, hvilken vare Telia har stillet jer i udsigt, siden Telia ikke leverer varen? På telia.dk/net kan man læse at masten i Karup blev opgraderet den 16/8-2011, men Telia har højest sandsynligt ikke tændt for 3G masten endnu, da det normalt gøres i et helt område af gangen. I det område hvor vi har testet, der har Telia tændt for de opgraderede 3G master. Telia har forøvrigt lovet at 3G opgraderingen er afsluttet inden årets udgang, og de der vil dække 98% af befolkningen demografisk. I dit område vil både Karup, Kølvrå, Frederiks og Grønhøj bliver dækket samt Karup lufthavn. Dækningen med 3G skulle blive næsten ligeså dækkende, som med den nuværende 2G EDGE dækning.
Henrikmand - Re: Hmmm... Jeg bor i et yderdistrikt...
Jamen, jeg er da heller ikke uenig med dig, og jøjeg ved godt at Telia arbejder på sagen...
Men jeg har haft i Telia nogle gange, bl.a. i forbindelse med det seneste, store nedbrud. Jeg fik at vide, at det bl.a.skyldtes at noget udstyr skulle genstartes i forbindelse med den lovede opgradering af masterne i vores område. Og flere gange, når jeg har spurgt til netværket i forbindelse med genforhandlingen af vores aftaler, er jeg blevet stillet en bedre dækning (herunder 3G) i udsigt. Der sker bare ingenting! Det er et simpelt faktum. Jeg kan blot konstatere, at Telias konkurrenter (allesammen) har et 3G netværk i karup og omegn, som er stabilt og som rigeligt dækker min arbejdsplads behov for mobil båndbredde. Så længe der er tale om almindelig dataoverførsel til firmabrug, og ikke 100MB forbindelse, så er de mellem 5 og 15 MB mere end rigeligt :)
Kim - Re: Hmmm... Jeg bor i et yderdistrikt...
Det kan også være at Telias fokus er ændret en smule, grundet samlægningen med Telenors net - nogen der kender noget til statussen på det? For hvis Telenor har udemærket dækning, så give det jo ikke den store mening at udbygge nettet lige før (hvis det altså er lige før) at man lægger nettet sammen? :)
Johnny K. Olesen - Re: Hmmm... Jeg bor i et yderdistrikt...
Hej Kim
Efter hvad vi har fået oplyst, så kører Telias opgradering videre som planlagt upåagtet af den planlagte netværkssammenlægning næste år. Når det er sagt, så er hverken Telia eller Telenor særlig informative, når spørgsmålet er status på netværkssammenlægningen.
kasper - modem:
synes også man skal have signalkvaliteterne i hardwaren med i sine beregninger. f.eks har huawei 372 ikke vildt gode signalforhold. hvis begge forbindelser var testet med samme hardware, havde det været en bedre test.. men okay gennemført.. nokias nye 21 mbit modem havde været det bedste hardware til denne test, da det har en fantastisk signalkvalitet.
Johnny K. Olesen - Re: modem:
Hej Kasper.
Det er teleselskaberne selv, der stiller udstyr til rådighed for vores tests. Vi har derfor ikke været ansvarlige for hardwaren vi har testet med. Det er dog værd at bemærke, at testudstyret i bund og grund er samme udstyr som teleselskaberne sælger ude i deres butikker. Så hvis Huawei 372 er et dårligt modem, så må det jo betyde, at 3 sælger et elendigt modem, og at 3s kunder derved får en dårlig oplevelse af deres netværk. Det er ikke noget, vi har taget højde for i testen...
Bjarke Hansen - Re: modem:
Der er en væselig detalje angående modemmet, som man måske glemmer!
Sådan som 3 modemmet sidder i laptop´en altså vandret, så har den montering en klar ulempe i forhold til Telia´s modem som kan vinkles lodret. På den vandrette montering mister man nok ca. omkring 6db i signalstyrke i forhold til Lodret montage
Johnny K. Olesen - Re: modem:
Hej Bjarke
Det er der faktisk taget højde for. Under testene fortaget i byerne og i toget, var Telia modem monteret vandret.
Kim - Re: modem:
Men det er jo i virkeligheden irrelevant - hvis 3 havde verdenens mest sindsyge net, men verdenens elendigste modem, så er en retfærdig test vel stadigt at det middelmådige net men med det bedre modem vinder?
Johnny K. Olesen - Re: modem:
Hej Kim
Nu er vi ude i nogle spekulationer, som er svært at understøtte med data. Om det ene modem er bedre end det andet, det har vi ikke taget højde for i testen - som der også står i artiklen, så er testen IKKE gennemført efter strenge videnskabelige principper. Vi har derimod benyttet udstyr stillet tilrådighed af teleselskaberne selv - samme udstyr som teleselskaberne selv sælger i deres egne butikker. Du kan altså gå ind i en vilkårlig Telia eller 3 butik og selv købe samme modems, som vi har testet med. Vi har dog gennemført testen så gennemsigtig som muligt. Dvs. man kan selv gennemføre en lignende test, hvis man mener vores resultater er helt hen i vejret, og vi lægger alle data frem, så man selv kan drage sine konklusioner på baggrund af vores materiale.
Kim - Re: modem:
Hej Johnny,
Det jeg mente var, at nettet jo aldrig bliver bedre end det modem f.eks. 3 leverer. Dvs. at hvis de leverer et modem der ikke kan vinkles, så må det jo være deres hovedpine at kunderne oplever det forringet. Man bør vel ikke forringe Telias performance, fordi at 3 har valgt et andet/dårligere modem til deres kunder? Så selvom de skulle have det sygeste netværk, så er det jo stadigt fair at Telia vinder, også selv hvis det i virkeligheden er modemmet der er 3's begrænsning.
Johnny K. Olesen - Re: modem:
Hej Kim
Det er helt korrekt - netværket bliver aldrig bedre end modemet. Men vi kan ikke understøtte en påstand om bedre eller dårligere modem på baggrund af vores begrænsede test. Men under testen med Telia blev modemet som sagt monteret vandret, da Telias normale 3G modems lige som 3s er monteret vandret. Vi testede med et kombineret LTE/DC-HSPA modem fra Telia, så valgte vi at teste på den måde for at udjævne eventuelle fordele, og får at lave så retfærdig test som muligt. Helt retfærdig kan testen jo aldrig blive da der blev testet med to forskellige modems på to forskellige netværk, der er leveret af to forskellige netværksleverandører.
Robert - 3 har aldrig været kongen
Det har været en gang fis i en hornlygte at 3 overhovedet blev kåret som 3G konge. At man i den test fuldstændig vælger at se bort fra at 3's forbindelse timer out flere gange, gør at den ikke kan bruges til meget. Og jeg kan kun selv snakke af erfaring her I Sønderborg, flere gange om dagen ryger forbindelsen fuldstændig i flere minutter og så ligger den og roder omkring 0,5mbit de 6 timer hvor der er mest pres på.
Mathias - Mobile netværk
Hej
Først og fremmest en stor hånd til jer der har foretaget undersøgelsen og skrevet artiklen. Meget overraskende må jeg sige. Jeg havde regnet med, at 3 ville være en sikker vinder, men som i også skriver, kan de jo sagtens være det på landsplan endnu. Jeg har dog lige et spørgsmål: Hvad med netværk på mobiltelefoner? er det det samme net, eller kan den her test ikke bruges hvad angår internet på telefoner? Jeg har nemlig lige købt abonnement hos Telia, og et fremskridt i deres netværk ville da være en super start :D Mvh. Mathias
Johnny K. Olesen - Re: Mobile netværk
Hej Mathias
Mobilt bredbånd benytter samme 3G netværk som mobiltelefonerne.
Bjarke Hansen - Re: Mobile netværk
Jeg foretog idag en test på Århusgade på Østerbro hos en kamerart med samme mobil som jeg, Sgs2 og vi testede hastighede med USB tethering...
Min kammerat på 3´s net, fik kun 1Mbit ned og 0,3Mbit op og 87Ms På min var jeg over 8mbit down og godt 2mbit up og kun 39ms. Det kan være 3 er begyndt at sænke hastigheden for mobilkunder, selvom de vistnok siger at man for maximal hastighed. sidst jeg testede på samme måde lå min også på 8/2Mbit mens hans på 3´s net lå på ca 2-3mbit
Luffe - Telia og min bare ...
Vi har i familien både et Telia og et 3 abonnement. På motorvejen mellem Odense og Frederikshavn kan man stortset ikke komme på nettet med Telia abonnementet. 3 abonnementet kører næsten problemfrit. I sommerhuset i nordjylland kører 3's net godt, hvor Telia's net siger. "Søger". 3's net dur og så er den ikke længere.
Johnny K. Olesen - Re: Telia og min bare ...
Hej Luffe
Som vi også understreger i testen, så er testen kun gyldig i de tre testbyer, og resultatet i andre byer kan være markant anderledes. Du nævner blandt andet nordjylland og E45 motorvejen, hvor man ikke med rette kan forvente super 3G dækningen hos Telia - endnu. Hele området nord for Randers er f.eks. ikke opgraderet endnu jf. Telias dækningskort (se. evt. Telia.dk/net) Ligeledes er store dele af Fyn endnu ikke sat i drift i.flg. Telias dækningskort. Det er derfor ikke helt fair at lave en landsdækkende sammenligning endnu, hvilket vi heller ikke har gjort i denne test. Vi har sammenlignet fire lokationer, hvor teleselskaberne HAR foretaget deres opgraderinger - det er ikke fire tilfældigt valgte lokationer.
Thomas Kristensen - Det er også gået nedad for 3
Jeg har været 3 kunde i omkring 6 år, i starten havde jeg en mobil, men der gik man ikke op i hastigheder, senere mobilbredbånd. for nogle år siden lå min hastighed på omkring 8-10 Mbit
Men i dag ligger den et sted mellem 1-6 Mbit På mobilen ligger den oftes på 3Mbit Og bare i udkanten af Esbjerg, ikke helt ude ! Der er der næsten ingen 3G dækning, faktisk ingen, og der har jeg aldrig været over 500 Kbps Det syntes jeg er elendig i forhold til at EDGE burde være hurtigere :)
Jonas - Fedt fedt fedt!
Så kan man jo kun glæde sig til, at Telia og Telenor bliver smækket sammen. Så bliver det jo et episk netværk!
![]()
![]()
uge
| måned
| år
![]() Se flere |



Modtag nyhedsbrev

(30)


30

