OPRET BRUGER

Modtag nyhedsbrev
Glemt kodeord
Slet bruger

Facebook
Mobildebat.dk

I vores mobilforum kan du få stor viden og hjælp fra tusindvis af brugere. Mobildebat.dk er Danmarks største forum for mobil, tele og bærbare enheder.
Mobilsiden.dk / Nyhedsoversigt / Analytiker: Disse firmaer vil købe Nokia

Analytiker: Disse firmaer vil købe Nokia

Lenovo afviser rygterne om et køb af Nokia. Mange andre virksomheder står dog klar i kulissen, vurderer analytiker.

Dårlige regnskaber og en faldende aktiekurs har fået rygterne om Nokia og et 'til salg'-skilt til at galopere af sted.

Den kinesiske pc-producent Lenovo har været bragt på banen af rygtesmedene, men firmaet har afvist spekulationerne.

Ifølge den finske teleanalytiker Tomi Ahonen er der imidlertid mange andre store tech-firmaer, som kunne overveje et køb af Nokia, skriver version2.dk.

De sikre: LG, ZTE, Huawei, Apple og Microsoft

Firmaer som LG, ZTE, Huawei, Apple og Microsoft vil alle byde på den finske mobilproducent og den attraktive samling af mobilpatenter, vurderer Tomi Ahonen, som selv har en fortid i Nokia.

Microsoft bliver beskrevet som den naturlige opkøber på grund af det store samarbejde med Nokia om den Windows Phone-baserede Lumia-serie.

LG kæmper for at holde fast i mobilmarkedet, og Nokia vurderes til at være en fristende redningskrans. ZTE og Huawei minder meget om hinanden, og et opkøb kan blandt andet ske for at sikre en større markedsandel på mange områder på én gang.

Apple bliver bragt i spil af Tomi Ahonen, da de årligt betaler mellem en og to milliarder dollars for at bruge Nokia-patenteret teknologi.

Den finske analytiker har imidlertid også fire 'boblere'. Det drejer sig om Samsung, Intel, Amazon og Yahoo.

Til gengæld tror han ikke på firmaer som Lenovo, HP, Sony og HTC.

Emner:
Debat:

KOMMENTAR

 
Kommentarer til: Analytiker: Disse firmaer vil købe Nokia
Kommentarer til: Analytiker: Disse firmaer vil købe Nokia
Mads Knudsen - Aktien stige.
Nu skal Nokia lige være til salg før de kan blive sogt.
Nokia er i gang med en kæmpe omstrukturering af virksomheden og udskiftning af styresystemet. Klart at aktien daler når der er så meget uvished om hvad Nokia kommer med og hvad WP8 kommer til at indeholde.
Men siden 17.juli er Nokiaaktien steget med 50%. Om det er pga interne opkøb eller pga rygterne omkring det kommende WP8 skal jeg ikke svare på men jeg tror på at de er ved at rejse sig. Nokia og Elop har jo hele tiden regnet med en stor omvæltning i firmaet siden man startede samarbejdet med Microsoft.

http://wmpoweruser.com/nokia-world-windows-phone-8-rumours-push-nokias-shares-higher/
07-08-2012 21:41:03
Besvar  -  Anmeld
Henrik - Re: Aktien stige.
Præcis.
07-08-2012 23:17:08
Besvar  -  Anmeld
Rene - Google
Kunne være genialt hvis Google købte Nokia, så kunne de spille på flere heste med hensyn til mobilmarkedet, der er med tiden nok penge i begge systemer.
08-08-2012 12:19:06
Besvar  -  Anmeld
Henrik - Re: Google
Genialt for Google, røv for alle andre.
08-08-2012 14:10:03
Besvar  -  Anmeld

INDSEND KOMMENTAR

Hjælp
[b] din tekst bliver fed [/b]
[i] din tekst bliver kursiv [/i]
[citat] din tekst bliver et citat [/citat]

Populære artikler

 
uge | måned | år