Android koster teleselskaberne dyrt
Fejlraten på Android er så stor, at det koster teleselskaberne milliarder.
Der er et væld af Android-mobiler på markedet fra diverse producenter - lige fra HTC og Samsung over LG, Motorola og Sony Ericsson.
På blot et år er andelen af nysolgte smartphones med Android ifølge Gartner steget fra 17 til 43 procent.
Men Android-mobilerne koster teleselskaberne rigtig mange penge i reparation og returnering af telefoner. Det viser en analyse fra konsulentvirksomheden WDS, der estimerer, at det koster operatørerne 11 milliarder kroner om året.
Selvom der tages højde for, at Android er den mest udbredte platform, er der stadig uforholdsmæssigt flere klager over hardware-problemer.
For mange producenter
Årsagen er ifølge WDS-undersøgelsen, at der er så mange forskellige producenter af Android-mobiler, og at hardwaren ikke altid spiller sammen med softwaren.
Til gengæld er det helt anderledes med Apple og RIM, der bruger deres egne platforme på henholdsvis iPhone og Blackberry.
Samtidig fremhæver WDS dog, at grunden til Androids popularitet netop er, at Google giver mobilproducenterne frie tøjler.
Men det koster teleselskaberne dyrt, når kunderne er utilfredse.
- ”Mange af kunderne bliver ofte en omkostning hos deres operatør, fordi de kontakter kundeservice for at finde en løsning eller værre endnu; de ønsker at få telefonen byttet," skriver WDS.
Analysen er baseret på 600.000 opkald til kundeservice hos teleselskaberne verden over, som WDS har gennemgået og analyseret.
Se WDS-analysen her.

Modtag nyhedsbrev

(31)




Og det er jo ikke dem der er problemer med
Men de billige og ringe mobiler med alt for dårlig hardware, jeg så det første gang på SE Xperia Mini
Der kørte android rigtig dårlig i forhold til min daværende mobil HTC Desire. som meget bedre kunne håndtere android
Men det handler kun om at folk skal lade være med at købe de helt billige mobiler, de er som regel elendige :)
Sagen er nok også den at rigtig mange selv ødelægger deres android, ved at pille ved noget de ikke skulle pille ved, det kan være root, custom rom mm
Ikke at root ødelægger mobilen, men bruger man det forkert, så kan det gå galt :)
Jeg har en HTC Sensation rootet med ARHD Sense 3.5
Og den er langt fra dårlig, det er den bedste telefon jeg nogensinde har haft, men det blev den først efter jeg rootede og installerede custom rom.
Ikke at HTC egen rom var dårlig, custom rom er bare så meget bedre optimeret :)
Men hvis der er Android modeller, som er en omkostning for teleselskaberne, må man forvente at det bare et spørgsmål om tid inden de stopper med at sælge telefoner med dårlig hardware, eller sætter producenterne krav om at man skal sælge deres "billige" modeller hvis man vil sælge smartphones af deres brand?
Nok lidt dårligt formuleret :D
Men sælgeren sagde at både kunne dit og dat, jaaa... Så naive købere og dumme sælgere = bad kombo ;-)
Desuden er jeg træt af at Andoid altid nævnes som om det er en mobil eller en producent. Selv hvis vi ser bort fra de kinesiske produkter, så er der mange producenter og mange modeller. Men sådan er det jo med "journalisterne" de sammenligner jo pærer med bananer i et væk. Android vs. iPhone er lidt som at sige VW vs. Rolls Royce... den holder ikke uden nuancerne kommer med.