|
Facebook
![]()
LÆS ALT OM...
3D 4G (LTE 2600 MHz) Abonnementer Android Android Apps Asus Bag om mobilbranchen Baggrunds-artikler Bibob BlackBerry Call Me CBB Mobil Facebook Forbrug Gadgets Galaxy Nexus Garmin Google GPS / Navigation HD Voice HTC Huawei Internet på mobilen iOS IP-telefoni iPhone / Apple iPhone 4S iPhone 5 iPhone Apps Kommende mobiler LG Lumigon M1 MeeGo Microsoft Mobil-tv Mobilbetaling Mobile World Congress (MWC) Mobile World Congress 2010 Mobile World Congress 2011 Mobile World Congress 2012 Mobilspil Mobilt Bredbånd Mobiltest Motorola Musik på mobilen NFC Nokia Nokia Lumia Nokia World 2011 Oister Onfone Ovi Marked Apps Panasonic Reparation Salgstal Samsung Samsung Galaxy S III Sikkerhed Skype SMS Softwareopdateringer Sony Sony Ericsson Spotify Steve Jobs Symbian Tablet computere TDC TDC Play Telenor Teleselskabet 3 Telia Telmore Tilbehør TomTom Twitter Undersøgelser Vis Mig Din Mobil Web-TV WiMP Windows Phone Windows Phone apps YouSee Året der gik
Mobildebat.dk
![]() I vores mobilforum kan du få stor viden og hjælp fra tusindvis af brugere. Mobildebat.dk er Danmarks største forum for mobil, tele og bærbare enheder. |
Mobilsiden.dk
/ Nyhedsoversigt
/ Danske iPhone-ejere elsker deres iPhone
Danske iPhone-ejere elsker deres iPhoneHvis du ejer en iPhone, så er der store chancer for, at du vælger en ny iPhone næste gang du skal købe mobil. Vi danskere er nemlig meget tilfredse med vores iPhones.
Danske iPhone-ejere er pjattede med deres iPhone. Faktisk er
![]()
Kommentarer til: Danske iPhone-ejere elsker deres iPhone
Kommentarer til: Danske iPhone-ejere elsker deres iPhone
Klintø - Wauv.........
Hele 4% skiller landene ad, det er squ da vildt meget :-)
Maggreg - Re: Wauv.........
http://www.mobilsiden.dk/nyheder/android-stadigvaek-storst-men-ikke-i-q4,lid.19127/
27-01-2012 17:11:40
Besvar -
Anmeld
Mazzen - Gad vide...
om det med at folk vælger Iphone igen har noget at gøre med at flere af dem allerede har lagt i det mindste et par hundred i apps derpå, og derfor ikke vil miste dem ved at skifte.
Desuden så er ca 30%(nej har ikke talet nogen steder fra, men det skal nok passe) af dem med Iphone nogen som har den kun pga prestige(hvilket egentligt er lidt latterligt, man burde vælge telefon fordi den tiltaler en og ens behov) Selv har jeg en HTC Desire, og da jeg også har en del apps jeg har betalt for, gider jeg da ikke miste dem ved at skifte platform. Men hvis mobilsiden, kunne komme med en næremere undersøgelse af hvorfor det er de elsker deres mobil vil det være værd at se på, ligesom en for Android og WP7 samt andre platforme, for alle kan slynge tal ud uden at de er baseret på noget der er muligt for en selv at bedømme.
Mazzen - Re: Gad vide...
Og nej, er ikke Apple-hater, så hvis i vil være så venlige at opføre jer som voksne, så vi ikke skal til at ha endnu en debat om hvis OS det er bedst(hvilket spilder vores alles tid)
gielsgaard - Re: Gad vide...
der kunne du godt ha' snydt mig ,du har lige fortalt at 30% af Iphone købere er latterlige ,udfra et tal du gætter dig til ,og bagefter siger du vi skal opføre os voksent arghh.
Og nej jeg har ikke Iphone eller Android. Men nok klart at man uanset hvilket OS man vælger så hænger man nok på ,i og med det er nemmest.Og de færrest gider at betale for apps en gang til .
Mazzen - Re: Gad vide...
Og hvis du nu læste efter så stod der som sagt at folk vælger telefonen pga prestige, og det er det jeg syntes er latterligt, ikke folkene selv, da disse ofte giver efter for pres for at virke mere med på noderne så at sige, så hvis jeg stødte dig personligt, så må du da undskylde.
Og hvis der blev lavet en redegørelse for hvor mange der havde købt en Iphone, fordi det er den som er mest populær, og de var tvunge til at være ærlige, så ville tallet nok ligge deromkring, eller har du ikke selv set folk købe(eller hørt om) en Iphone, bare fordi deres vens ven havde en og syntes det var latterligt ikke at ha en
hellas7 - Re: Gad vide...
Nu skriver du selv at 30%-udmeldingen "nok skal passe", men at du ikke har nogen kilde på - det er da for tamt. Jeg vil ikke (modsat dig) slynge ubegrundede tal ud, men jeg TROR, at folk med iPhones I HØJERE GRAD ser på design end andre smartphone-købere.
Maggreg - Re: Gad vide...
Jeg har haft rigtig mange telefoner, Nokia, Sony, HTC etc. sidste år købte jeg iPhone (senere iPad) og skal lige bemærke at jeg absolut ikke var apple bruger. Nu har jeg haft disse produkter i ca. 1 år og kan garantere at jeg ALDRIG, skal have andre produkter, hverken på arbejde eller i hjemmet. Hvorfor?
Fedt design (alle prøver at efter ligne siden iPhone 3, hvor der før var tastatur, klap, slide etc telefoner). Brugeroplevelsen af en iPhone er bare outstanding. Alt virker bare, både på telefonen og iPaden (og apple TV virker også). Brugervenligheden er overlegen, hvilket bedst kan ses på at Apple var dyreste firma (artikel på epn igår). Man bliver ikke størst og rigest af at lave noget lort, som nogle påstår herinde.
BluezCat - Men noget der slå mig..
når jeg kigger på tallene, så ser det samtidigt ud til, at iPhone taber terræn for hvad angår, at købe iPhone (hvilket også gør sig gældende for stortset resten), men det er der vel ingen grund til, at nævne her i artiklen ??
N - Re: Men noget der slå mig..
Ja tendenserne viser noget lidt andet....Syntes faktiskt at det ser meget lovende ud for LG, hvis man kigger på hvor stejl deres kurver er....At deres mobiler så er noget skrammel, ja det er noget helt andet :D
AppleiPhone - Re: Prøv nu at læse hvad der står
Der er ikke noget i vejen med denne undersøgelse. 15.000 er rigeligt spurgte...
Anker - Ak..
Nu må folk heller ikke udtrykke deres tilfredshed med deres telefon, uden at det bumsebefængte android folk, skal ind og hakke...
![]()
![]()
uge
| måned
| år
![]() Se flere |



Modtag nyhedsbrev

(14)


14

