Dropper Motorola Europa?
Det ser ud til, at det er ved at være slut for det Google-ejede Motorola på det europæiske marked – i hvert fald for en stund.
Google-ejede Motorola er måske ved at være færdige på det europæiske marked – i hvert fald for en stund, ifølge en anonym kilde Amobil.no har talt med.
- ”Google har taget en strategisk drejning på Motorolas vegne og ændret deres fokusområde, hvilket betyder de ikke vil levere de nye Motorola-produkter i Europa i 2012. Dog vil Frankrig, Tyskland og England stadigvæk få enhederne. Service vil blive opretholdt i overensstemmelse med de enkelte landes lovgivning”.
Sådan skulle forklaringen lyde ifølge kilden.
Det er dog i skrivende stund uvist om det er et midlertidigt stop af leverancerne eller om vi igen efter årsskiftet, vil få Motorola-produkter på markedet.
- ”Vi har desværre ikke nogen kommentarer til Motorolas situation,” siger Googles danske talsperson Christine Sørensen til Amobil.no.
Læs også:
- Google: Flere fyringer på vej i Motorola
- Motorola Danmark undgår Googles store sparekniv
- Google fyrer i stor stil hos Motorola
- Motorola-løfte: Vi vil ikke nedprioritere Danmark

Modtag nyhedsbrev

(0)



