Mobilsiden.dk  /   Nyhedsoversigt  /   Du kan blive snydt når du køber e-bøger

Du kan blive snydt når du køber e-bøger

Pristjek: Sidder du og læser e-bøger fra din smartphone, så kig dig for inden du vælger hvor du vil købe din næste bog.

iBooks på The new iPad
iBooks på The new iPad

At læse sine bøger på mobile enheder, såsom smartphonen eller tablets, er en mere og mere populær trend. Det har de forskellige forlag taget til sig, og udviklet hver deres applikation til at sælge deres bøger igennem.

Det betyder at man kan risikere, at den bog man er ved at købe, kan købes i flere af forlagenes applikationer, og det er her man skal holde tungen lige i munden for ikke at blive snydt.

En prisundersøgelse foretaget af Mobilsiden.dk, viser nemlig at prisen kan variere meget fra butik til butik.

Vi har herunder samlet en oversigt over 10 e-bøger, som findes i fire populære e-bogs butikker.

Undersøgelsen

 

Priser den 29.02.2012     
 Riidr Bøgerg.dkiBooksPrisforskel Dyrest / billigst
Giganternes fald125269169125144
Steve Jobs20926925917990
Hulernes sang125245169125120
Stigninger og fald791651557986
Svinehunde1251791699980
Kronvidnet22528931923994
Kvinderne i Ravensbrück269339369239130
Remee18924525920970
Dødsenglen115319129119200
Fyrmesteren23931928923980
      
 Total pris ved køb af alle 10 bøger.1700263822861652 

 


Uhensigtsmæssige høje priser

Undersøgelsen viser en stor prisforskel på de udvalgte bøger, og afspejler et marked der nemt kan betyde, at man som forbruger kommer til at betale stor overpris for sin e-bog.

Det er noget e-bogs udbyderen Riidr ikke syntes om.

 - "På e-bogsmarkedet er der hård konkurrence, og hos Riidr mener vi ikke, at udbredelsen af e-bøgerne vinder ved at holde priserne høje. Vi ønsker ikke at hæmme udviklingen på det danske e-bogsmarked, ved at holde uhensigtsmæssige høje priser," sådan siger Anders Breinholst administrerende direktør hos Riidr til Mobilsiden.dk.

Undersøgelsen er fortaget for iOS enheder.


Læs mere:
Dansk e-forlag har flere downloads end Apple
- Reserver dine biblioteksbøger via applikation

Forrige artikel Næste artikel

Få notikationer:

Læs Mobilsidens debatregler her


Kommentar

pro2 10-03-2012 07:13:32

Relevant artikel, tak for det.

Det viser at forlagene er nogle hajer der graver deres egen grav. Priserne vil falde lidt når Amazon rykker ind på det danske marked, men ikke meget.

Artiklens foto viser i øvrigt ikke iBooks, men den nye iPhoto til IOS. Men pyt, den er pænere end iBooks.

0 0
Onkel_Per 09-03-2012 19:34:06

En del af de søgte bøger kan også lånes på ereolen.dk .
Dette kræver blot lånekort fra bibloteket og en tilhørende pinkode.

0 0
Jesper 09-03-2012 14:42:07

Hej Peter,

Nederste linie i artiklen nævner, at

"Undersøgelsen er fortaget for iOS enheder."
så det er kun en sammenligning der er relevant for iOS enheder.

Din pointe med at mange er i stand til at læse engelske bøger er sikkert korrekt, men det er vel lidt svært at se relevansen af det når nu de danske bog-applikationer sælger danske e-bøger og flere af de e-bøger i sammenligningen også er danske bøger der ikke er oversat til engelsk.

0 0
Jesper 09-03-2012 12:23:03

@S. Christian Sørensen

Det er korrekt at priserne er anderledes for ebøger hos ebogsforhandlernes hjemmesider, men nu hvor mange der bruger iOS benytter sig af In-App køb, så er det relevant at se på hvor store prisforskelle der er.
Gyldendals applikation Bøger har i lang tid ligget nr 1 i kategorien mest solgte (i kategorien Bøger) i App Store.

@PeterL -

Amazon sælger ikke danske bøger eller e-bøger og sælger desuden heller ikke bøger i deres iOS app, så de kan ikke være med i sammenligningen.

0 0
09-03-2012 13:42:26

Jeg kan ikke se nogle steder i artiklen at det kun handler om æbleprodukter, dermed er mit spørgsmål relevant i og med at der findes en kindle-app til Android.

Og ja jeg kan se ovenstående bøger ikke er danske, men nu tror jeg de fleste herinde har evnerne til at læse eksempelvis en engelsk bog, herunder faglitteratur

0 0
Kim 09-03-2012 11:50:03

Apple er også i søgelyset i USA, hvor de anklages for at lave kartel og hæve priserne simultant.

http://www.zdnet.com/blog/btl/justice-dept-to-sue-apple-other-publishers-over-e-book-cartel/71135

0 0
09-03-2012 10:56:26

Hvordan ser de ud rent prismæssigt?

0 0
S. Christian Sørensen 09-03-2012 10:40:42

Hvis undersøgelsen havde taget fat i alle ebogsforhandlerne, ville priserne havde været helt anderledes:

Giganternes fald: 107,5 - http://www.bogpriser.dk/q-9788770791434/
Steve Jobs: 165 - http://www.bogpriser.dk/q-9788702124620/
Hulernes sang: 107,5 - http://www.bogpriser.dk/q-9788763818742/
Stigninger og fald: 67,19 - http://www.bogpriser.dk/q-9788763815765/
Svinehunde: 107,5 - http://www.bogpriser.dk/q-9788702097993/

Og så videre.

Bøgerne er de samme og kan også anvendes på IOS.

0 0

Om brug af cookies