Få TDC Play selvom du ikke har TDC
Du kan nu med dette lille fif få adgang til 18 millioner musiknumre for kun 10 kroner om måneden.
TDC’s musiktjeneste er almindeligvis kun tilgængelig for TDC’s egne kunder. Er du kunde ved et andet teleselskab kan du dog få adgang til tjenesten. Det kræver du benytter en smutvej via en af TDC’s discount-tjenester.
Hjemmesiden Mobiltjek.dk har beskrevet, hvordan du kan erhverve dig adgang til TDC’s store musiktjeneste for kun ti kroner om måneden, selvom man ikke har et abonnement hos TDC.
Du skal oprette et gratis abonnement på TDC’s discount-mobiltjeneste Click, og indsætte det SIM-kort de sender i en anden mobiltelefon end den du benytter.
TDC giver brugere, som ikke har aktivitet på deres Click-abonnement en afgift på ti kroner om måneden, men det er dog en billig pris at betale for adgangen til TDC Play.
-”Første gang du forsøger, at tilgå TDC Play, bliver du bedt om at indtaste dit mobilnummer for at modtage en 4-cifret aktiveringskode. Her indtaster du dit ny TDC Click mobilnummer, hvorefter du modtager en sms med koden på den telefon du har simkortet fra Click i. Koden indtaster du på din normale smartphone og vupti, så har du nu adgang til mere end 18 millioner musiknumre for kun ti kroner om måneden,” det skriver Mobiltjek.dk.
TDC Play applikationen lukkes ned
Om løsningen også vil fungere når TDC Play applikationen lukkes ned og bliver til Mit TDC vides ikke.

Modtag nyhedsbrev

(3)




Som nævnt så skriver TDC noget andet her:
http://myclick.tdc.dk/mere/play/
Spørgsmålet er om du får TDC Play, hvis du kun betaler de 10kr eller om du skal ramme 30+
De lukker sikkert for Play delen, hvis du kun betaler 10kr?