Her er selskabernes planer for HD Voice
Den nye forbedrede mobillyd, HD Voice, er kommet til Danmark. Her er teleselskabernes planer for udrulningen af den nye lyd-standard.
TDC har netop offentliggjort, at HD Voice, der forbedrer lydkvaliteten i mobilsamtalerne markant, nu aktiveres hos de første kunder. I starten ved erhvervskunderne, senere følger de private abonnenter også med.
Landets største teleselskab bliver det næste lange stykke tid, ene om, at give mobilkunderne bedre lyd. En rundspørge som Mobilsiden.dk har foretaget viser nemlig, at konkurrenterne er yderst tilbageholdne.
- "Vi har ikke aktuelle planer om at implementere HD Voice. Det må komme når kunderne begynder at efterspørge det, hvilket de ikke gør endnu," fortæller pressechef Peter Glüsing i Telenor.
- "Andet halvår 2010", lød den for halvandet år siden fra Telia, da de blev spurgt til HD Voice. Men disse planer, er sidenhen ændret.
- "Jeg kan oplyse, at vi ikke har planer om HD Voice lige nu, da vi i stedet har prioriteret at øge vores 3G-dækning, samt at udbygge 4G-netværket, " er nu meldingen fra Telias netværksfolk, via pressechefen Mette Honoré.
3 er klar i 2012
Udover TDC, er teleselskabet 3, det eneste teleselskab, der har en præcis plan for HD Voice, som de vil fortælle om.
- "Vi er ved at opgradere vores core netværk, men det giver ikke mening for vores resurser, at lægge HD Voice på det gamle netværk. Det betyder, at vores netværk vil understøtte HD Voice i starten eller midten af 2012, når core-netværket er opgraderet, " fortæller kommunikationschef Stine Green Paulsen.
HD Voice findes allerede på en række mobiler fra især Nokia og Sony Ericsson. Udbredelsen af HD Voice i mobilerne ventes at blive forøget, i takt med at operatørernes netværk bliver klar med teknikken.
Læs også:
- Baggrund: Sådan virker HD Voice

Modtag nyhedsbrev

(7)




Det er da godt at der er nogle selskaber som starter med HD voice, så resten kan følge med.
Dog ligefrem at dele dem ind i klasser er nok for meget, da der for det første ikke er nok mobiler som understøtter HD voice.
For det andet er det jo ikke noget som tager lang tid om at implementere.
Også kan du måske tænke videre over dette:
Kvalitet VS Kvantitet .. med andre ord, det er ikke altid bedst at være den første..
Sjovt nok er det så det mønster der gentager sig her, med HD Voice. Og derfor synes jeg efterhånden der tegner sig et billede af to klasser af netværk.
Jeg er ikke lige helt med på at der ikke er nok mobiler der understøtter HD Voice. Jeg fandt denne liste over telefoner, som understøtter HD Voice i en anden nyhed her på siden.
Nokia N8*
Nokia C6*
Nokia C7*
Nokia E7*
Nokia C3*
Nokia X3*
Nokia 5230
Nokia 6720c
Nokia E5
Nokia E52
Nokia E55
Nokia E72
Nokia N7
Nokia X6
Nokia E8
Nokia C5-04
Sony Ericsson Elm
Sony Ericsson X8
Sony Ericsson X10 Mini
Sony Ericsson Xperia Arc*
Sony Ericsson Xperia Pro*
Sony Ericsson Xperia Neo*
Sony Ericsson Xperia Play*
Sony Ericsson Xperia Mini*
Sony Ericsson Xperia Mini Pro*
Sony Ericsson Hazel (Quiksilver)
Sony Ericsson Xperia Acro*
Alcatel OT-981A Tribe
LG A-310 Saffron
HTC Desire HD
Samsung Omnia 7 GT-18700
Samsung Pro B7350
Samsung Galaxy Ace S5830