OPRET BRUGER

Modtag nyhedsbrev
Glemt kodeord
Slet bruger

Facebook
Mobildebat.dk

I vores mobilforum kan du få stor viden og hjælp fra tusindvis af brugere. Mobildebat.dk er Danmarks største forum for mobil, tele og bærbare enheder.
Mobilsiden.dk / Nyhedsoversigt / iOS 5.1.1 viser tegn på Facetime over 3G

iOS 5.1.1 viser tegn på Facetime over 3G

Facetime spøger lidt i iOS version 5.1.1.

Nogle iPhone brugere med iOS 5.1.1 installeret har oplevet at de modtog denne advarsel “Disabling 3G may end FaceTime“ på iPhone skærmen, når de vil deaktivere 3G netværket og benytte en Wi-Fi forbindelse til en FaceTime samtale.

Så spørgsmålet er nu om det er en fejl fra Apples side, eller om de har planer om at tillade FaceTime over 3G netværk?

Selvom brugerne deaktiverede 3G netværk så kunne de stadig benytte FaceTime over Wi-Fi uden afbrydelse, så den advarsel der kommer frem på skærmen virker mere som en test fra Apples side, end en indstilling i systemet.

Indtil nu har Apple ikke ville tilbyde deres iPhone-brugere at benytte FaceTime over 3G netværket, så mange har hentet en jailbreak applikation (FaceBreak) til at aktivere 3G til en FaceTime samtale.

Emner:
Debat:

KOMMENTAR

 
Kommentarer til: iOS 5.1.1 viser tegn på Facetime over 3G

INDSEND KOMMENTAR

Hjælp
[b] din tekst bliver fed [/b]
[i] din tekst bliver kursiv [/i]
[citat] din tekst bliver et citat [/citat]

Populære artikler

 
uge | måned | år