OPRET BRUGER

Modtag nyhedsbrev
Glemt kodeord
Slet bruger

Facebook
Mobildebat.dk

I vores mobilforum kan du få stor viden og hjælp fra tusindvis af brugere. Mobildebat.dk er Danmarks største forum for mobil, tele og bærbare enheder.
Mobilsiden.dk / Nyhedsoversigt / iPhone-inspireret bud på verdens tyndeste smartphone

iPhone-inspireret bud på verdens tyndeste smartphone

Kinesiske Oppo sigter mod at overtage titlen som producent af verdens tyndeste smartphone. Se det iPhone-lignende design her.

Her er teaseren fra Oppo, som Engadget har fået fingrene i.

Ascend P1 S-mobilen fra Huawei blev i januar lanceret som verdens tyndeste smartphone, men nu ser det ud til, at titlen skal gives videre.

Engadget China kan således afsløre et teaser-billede af en kommende smartphone fra kinesiske Oppo.

Historien melder ikke noget om navnet på den iPhone-lignende mobil, men den skulle blot være 6,65 tyk. Det vil sige 0,03 mm tyndere end Huawei Ascend P1 S. Det er ikke meget, men ikke desto mindre vil det gøre Oppo til producent af verdens tyndeste smartphone, hvis projektet bliver gennemført.

Der er ingen oplysninger om de forventede specifikationerne, så foreløbig må vi nøjes med designet, som blandt andet afslører tre 'soft-touch'-knapper nederst på fronten.

Emner:

KOMMENTAR

 
Kommentarer til: iPhone-inspireret bud på verdens tyndeste smartphone
kasper - LG Prada design
Alle journalister og mobilelskere stod verden over og beundrede det nye design på iPhone 4 for et par år siden. Steve Jobs glemte blot at fortælle hvor deres designteam havde hentet inspirationen fra. Samtlige medier har siden hen accepteret at det var det originalt design lavet af Apple, men i virkeligheden stammer det fra LG's Prada mobil. Ja, Apple har fjernet de 3 sølvfarvet knapper i bunden og erstattet dem med med én sort knap, samt gjort bagsiden helt sort hvor kameraet er, men ellers er resten stort set copy-paste.
Til min store overraskelse har ingen gadget-sider, herunder mobilsen, aldrig nævnt det, selvom det har været yderst relevant set i lyset af Apples søgsmål imod Samsung for kopiering af iPhone 3G's design.

http://www.gsmarena.com/showpic.php3?sImg=reviewsimg/lg-prada/gsmarena_004.jpg&idPhone=1828
25-04-2012 18:43:43
Besvar  -  Anmeld
Anmeld indlæg til redaktøren
Navn:

Email:

Leave unfilled:

Skriv hvorfor du vil anmelde indlægget


Hjælp:
[b] [/b]Fed tekst
[i] [/i]Kursiv tekst
[citat] [/citat]Lav citat af tekst

Populære artikler

 
uge | måned | år