Malware på Android: Så udspekulerede er de kriminelle
De kriminelle bliver mere snedige og sofistikerede, når de skal snige malware ind på din Android-telefon.
I 2011 var udbredelsen af skadelig software i kraftig vækst. Den udvikling ser ud til fortsætte ind i 2012, skriver ComputerWorld.
Den seneste rapport fra F-Secure afslører, at de kriminelle har intensiveret deres aktivitet og er blevet mere snedige, i forsøget på at få installeret malware på din telefon, og i sidste ende franarre dig penge.
Det mest udsatte mål for malware er helt klart Android. I første kvartal af 2011 var der registreret 137 skadelige APK-filer, mens tallet i første kvartal af 2012 var helt oppe på 3.063 registreringer.
Og de kriminelle bliver mere sofistikerede. Ofte sniges malware ind på telefonerne sammen med tilsyneladende legitime apps.
De fleste accepterer vilkårene for en app, uden egentlig at sætte sig ind i, hvilke tilladelser de giver app’en. På den måde kan du f.eks. risikere, at blive tilmeldt en sms-tjeneste, der i sidste ende kan blive et dyrt bekendtskab, hvis ikke den opdages i tide.
Et godt råd
Læs altid, hvilke rettigheder du giver dine applikationer, inden du installerer dem!
Læs også:
- Malware-alarm: Pas på denne Android-app

Modtag nyhedsbrev

(19)




Jeg bruger heller ikke anti-vira, men de få gange det er lykkedes mig at få inficeret min computer, der har McAfees hokus-pokus løsninger alligevel hjulpet. Det har jeg været glad for. Og selvom jeg ikke er på Android, så er jeg på Desktop (win) så advarselen gælder stadigt også mig.
... men igen, jeg venter til nogle jeg har tillid til, som Duracell, kommer med advarselen. Bare fordi (og netop fordi) de her folk lever af at levere sikkerhedsløsninger, så kan man ikke stole på dem... ;)
Android er på et system niveau som sådan ikke mere eller mindre modtagelig over for malware end iOS eller WP7 er.
Men Android er det største mærke, især i de euroasiatiske og asiatiske lande, og samtidig er det også de markeder der normalt har de største problemer med fx. piratkopieret software.
Og softwaren er, som Mcafee skriver, installeret uden om Google's Play store, og imiterer mange gange applikationer der allerede eksisterer.
Så med andre ord lader det til at en stor dele af denne malware sandsynligvis spredes via illegitime app stores med piratkopieret software.
Det er lidt den samme udvikling du har set inden for desktopmarkedet, før i tiden var Microsoft de "dårligste" til sikkerhed.
Nej de var ikke specielt de dårligste (Ok, pånær lige Internet Explorer 6), men de var de populæreste.
Nu begynder Malware så at stige på Mac platformen siden den er blevet mere populær, og det er på trods af at man i mange år på et rent teknisk niveau har kunne sige at Mac OS X er noget af det mest usikre især fordi Apple har skidt højt og flot på mange anti-virus tiltag som fx. Windows og Linux har haft i lang tid, blandt andet sådanne ting som ASLR, og andre metoder som skal implementeres i styresystemet for at undvige noget af den skade der kan ske ved fx. buffer overflow exploits.
Problemet er bare, at almindelige (også vestlige) ikke-Fandroids, der bare har købt en HTC nede i Bilka (whereever) ikke ved at man skal holde sig til Google Play (((indenfor den åbne platform???))).
Uanset hvad så skal du aktivt ind at ændre noget, for at kunne installerer 3. parts apps. Ydermere kommer android med en advarsel når du gør det. Så hvis "brian" eller hvad det var du kaldte ham, køber noget i bilka (hvilket jeg ikke lige kan se hvad har med sagen at gøre) så bliver han stadigt advaret, og derfor er det sq hans egen skyld hvis han får malware på sin mobil af den vej...
Mine eksempler er et par år gamle :)
Frihed har sin pris, men skal bruge pæren bare en gang i mellem.