OPRET BRUGER

Modtag nyhedsbrev
Glemt kodeord
Slet bruger

Facebook
Mobildebat.dk

I vores mobilforum kan du få stor viden og hjælp fra tusindvis af brugere. Mobildebat.dk er Danmarks største forum for mobil, tele og bærbare enheder.
Mobilsiden.dk / Nyhedsoversigt / Næste ”Nexus”-mobil kun dual-core?

Næste ”Nexus”-mobil kun dual-core?

Hvis de lækkede specifikationer holder vand, så ser det ud til Google’s næste Nexus-mobil er en dual-core telefon.

Det ser ud til, at der endnu engang er sluppet tidligere oplysninger ud omkring en kommende Samsung-telefon, som har kodenavnet ”GT-i9260 Nexus”. Google’s Galaxy Nexus hedder GT-i9250. Det skriver SamMobile.com.

Ser man nærmere på specifikationerne for GT-i9260, som også lyder navnet Superior, ligner det også at skærmstørrelsen på 4,65 tommer har været tilfredsstillende. Skærmen er dog opgraderet til en Super AMOLED HD skærm.

Men ud fra de lækkede specifikationer, så ser det også ud til Google ikke vil hoppe med på quad-core bølgen, men i stedet fortsætte med en Cortex A9 dual-core processor som i den nuværende Galaxy Nexus. Dog er den opgraderet fra 1,2 GHz til en 1,5 GHz.

Kameraet vil ifølge specifikationerne blive på 8 megapixels og frontkameraet på 1,9 megapixels. Hukommelsen vil være på 16 GB intern, samt have muligheden for at udvide med microSD-kort.

At Google vælger en dual-core vil så vise, at Android 4.1 kører uden problemer med en dual-core processor.

Emner:

KOMMENTAR

 
Kommentarer til: Næste ”Nexus”-mobil kun dual-core?
Kommentarer til: Næste ”Nexus”-mobil kun dual-core?
- 4.1 kører allerede godt på en dual-core
Nemlig den nuværende galaxy nexus. Meget godt endda. Derudover sendes nexus enheder kun ud i forbindelse med en ny android-version så mon ikke det bliver 4.2 eller 5.
22-08-2012 13:43:38
Besvar  -  Anmeld
Rena - Samsung :/
Havde håbet Google ville havde andre end Samsung til at, lave den næste Nexus
22-08-2012 16:08:19
Besvar  -  Anmeld
Kim - Quad-core og LTE...
Grunden til at specsne ser ud som de gør har nok været, at Quad-core og LTE ikke var en mulighed da de begyndte...
Det skulle det være nu, så mon ikke Google opgraderer?
22-08-2012 17:51:08
Besvar  -  Anmeld

INDSEND KOMMENTAR

Hjælp
[b] din tekst bliver fed [/b]
[i] din tekst bliver kursiv [/i]
[citat] din tekst bliver et citat [/citat]

Populære artikler

 
uge | måned | år