Nokia er tilbage på 1995-niveau
Nedturen for Nokia fortsætter og de nærmer sig det niveau de havde tilbage i 1995.
Den store finske mobilproducent Nokia befinder sig i en dyb krise, der har gjort aktiekursen er på samme niveau som i 1995. Mobilproducenten er nu mindre værd end Skype. Det skriver Business.dk.
Tilbage i 1995 sendte Nokia deres første mobiltelefon Nokia Ringo på markedet, og nu er aktiekursen den samme, hvilket er første gang den når det lave niveau. Nokia blev børsnoteret i 1994, og nærmer sig den værdi de havde dengang.
Aktiekursen lukkede i går i kurs 1,80, hvilket er 98 procent lavere end da Nokia havde deres velmagtsdage omkring årtusindeskiftet. Alene denne uge er kursen faldet med 14 procent.
Nokia’s markedsværdi er på 42 milliarder kroner, og sammenligner man selskabet med eksempelvis Apple, så var deres overskud alene i første kvartal i år stort nok til at købe Nokia to gange.

Modtag nyhedsbrev

(9 +
)




Elop blev ansat af bestyrelsen (husk lige det!) til at vende det som alle kunne se ville føre til Nokias undergang, nemlig fortsættelse af Symbian og billige S40 telefoner.
Han kiggede sig omkring og satsede på Windows Phone. Et sats jeg tror er meget klogt, og især i 2013 vil vise sig at være klogt når Windows 8 virkelig tager fart.
Men uanset så er der én ting som er sikker, og det er, at hvis Nokia ingenting havde gjort, så var de der hvor RIM er i dag - et hårsbredde fra konkurs.
Men de må bare få fingeren ud og ikke vente til foråret 2013 med at smide nogle lækre telefoner på markedet :)
Windows 8 kommer til at havde samme problem som Windows 7 ingen apps, og ingen vil havde en telefon uden apps.. Mit gæt er at windows 8 kommer til at floppe.
Lige nu virker det måske til, at Nokia skulle have valgt at hoppe med på Android. Men på længere (noget længere...) sigt, tror jeg de har truffet det rigtige valg med WP. I mit hoved passer Android's image slet ikke sammen med Nokia's.
Folk går sgu for meget op i de apps, imo :P
http://www.gsmarena.com/results.php3?sName=&idMaker=0&idAvailability=0&YearAnnounced=0&nPriceLow=0&nPriceHigh=0&idCurrency=0&idFormFactor=0&idDualSIM=0&idQwerty=0&HeightMax=0&WidthMax=0&ThicknessMax=0&WeightMax=0&idOS=13&nminCPUMHz=0&nCPUCores=0&nminRAMMB=0&nminInternalStorageMB=0&idExpansionCard=0&idDisplay=0&nminDisplayX=0&nminDisplayY=0&nmaxDisplayX=0&nmaxDisplayY=0&fminDisplaySize=0&fmaxDisplaySize=0&nPixelDensity=0&idDisplayTech=0&idTouchscreen=0&idAccelerometer=0&idGyro=0&idCompass=0&id35mm=0&idCamera=0&idCameraFlash=0&idVideoRecorder=0&idSecondaryCamera=0&idGPS=0&bWLAN=0&idNFC=0&bEDGE=0&bGPRS=0&idBluetooth=0&bIR=0&bEmail=0&bWAP=0&bJava=0&idRadio=0&bMMS=0&idRingtones=0&sColor=&StandBy=0&TalkTime=0&sFreeText=
Windows Phone 7 fik ikke den store interesse eller succes på det engelsk sproget markeder og især USA.
Faktisk blev der solgt flere WM6.5 i den periode i erhvervs branchen.
Da Nokia kom ind i billede i februar 2011 og annonceret deres partnerskab med M$, jeg kan ikke huske om det var på mobilsiden, skrev jeg "Der untergang".
Hvad var det Nokia kunne gøre med Windows Phone 7, som de andre producenter ikke kunne formå?
Og det brutale "Haram" slagtning af Symbian og Meego bliver nok dødsstødet for Nokia....
Elop effekten!
http://www.version2.dk/artikel/nokia-i-frit-fald-derfor-gik-det-galt-46494
Jeg tror at Tomi Ahonen har ret vedr. det kinesiske markedet.
http://english.analysys.com.cn/article.php?aid=135148
Den store afrikanske Battle af smartphones, bemærk ordret "affordable"
http://www.cp-africa.com/2012/06/14/the-affordable-african-smart-phone-battle-begins-the-samsung-galaxy-pocket-versus-the-huawei-ideos-x1/
Så har vi Nokia 610 til ca. $200 (over og næsten den dobbelte pris af de 2 smartphones i den afrikanske battle), E-flop har erkendt at der skal laves endnu billigere Low End Lumiaer, men det er lidt sent og det bliver aldrig en succes, så længe der ikke kan deles filer over Bluetooth....
Så jo Elop har floppet fatalt, jeg tror hverken at WP8 eller Batman for den sags skyld kan redde Nokia, hvis de først kommer ud med "spekterkulart" i foråret 2012!
http://www.engadget.com/2012/05/30/batman-nokia-lumia-900-price-600-pounds/
Næ, folk har dannet sig deres meninger på nuværende tidspunkt, det er lidt ligesom LG i mindre målestok, godtnok bliver WP ikke betragtet som bras med dårlig support, men der skal gevaldigt meget til at få folks meninger ændret.