OPRET BRUGER

Modtag nyhedsbrev
Glemt kodeord
Slet bruger

Facebook
Mobildebat.dk

I vores mobilforum kan du få stor viden og hjælp fra tusindvis af brugere. Mobildebat.dk er Danmarks største forum for mobil, tele og bærbare enheder.
KONKURRENCE
Mobilsiden.dk / Nyhedsoversigt / Nokia vil sælge flere apps

Nokia vil sælge flere apps

Nokia står for blot ni procent af alle verdens mobile downloads, men et opkøb af en mindre udviklings-virksomhed, kan ses som et skridt på vejen imod et større salg.



Der hersker ikke tvivl om, at Nokia stadigvæk er verdens førende mobilproducent, men hvad de har i telefon-salg, mangler de i salg af applikationer.

Apple stod for 67 procent af samtlige af verdens mobile downloads af applikationer i 2009 skriver Computerworld.dk, og det skal ses i forhold til, at deres iPhone kun har en markedsandel på 14 procent.

Nokia står til sammenligning for blot ni procent af de mobile downloads og de har mange mange forskellige mobiler på hylderne.
Oprejsning måske på vej
Nokia er selvsagt ikke tilfredse med deres applikationssalg, og tager nu det, der kan ses som et skridt på vejen mod at øge salget.

De har overtaget en lille amerikansk udviklingsvirksomhed kaldet Motally, som har skabt et værktøj, som giver udviklerne mulighed for at overvåge og tracke, hvordan en applikation bliver anvendt af brugeren.

Det lyder ikke af meget, men de informationer er værdifulde, når man som udvikler gerne vil vide, hvad der fungerer og hvad der flopper hos forbrugerne. I sidste ende kan det skabe øget omsætning og gøre applikationsmarkedet til en bedre forretning for Nokia.

Motally understøttes i forvejen af Apples iPhone og iPad, RIM Blackberry samt Android, men planen er selvfølgelig at strække det ud til Nokias egen Ovi-platform som blandt andet sælger applikationer.
Kilde: Computerworld.dk
Emner: Android Apps iPhone Apps Ovi Marked Apps Nokia


KOMMENTAR

 
Kommentarer til: Nokia vil sælge flere apps
Thomas - Nokia apps
Der skrives meget om at der hentes flest apps til iphones og næsten ingen til Nokia, men hvem har entligt overblikket. Der findes rigtig mange sider hvor man kan hente apps til Nokia, og det har man kunnet meget længe, også før der var noget som hed Iphone. Er der nogen som har overblikket? Og er vi ude i endnu et apple media stunt?
29-08-2010 23:05:46
Besvar  -  Anmeld

INDSEND KOMMENTAR

Hjælp
[b] din tekst bliver fed [/b]
[i] din tekst bliver kursiv [/i]
[citat] din tekst bliver et citat [/citat]

Populære artikler

 
uge | måned | år