Nokia: Vores mest eftertragtede enheder klar i foråret 2013
Hvis man skal tro Nokia kommer deres 2013 modeller til at være deres mest eftertragtede produkter på markedet.
Nokia er ude med store ord lige for tiden, hvor de i et interview netop har meldt klart ud, at deres PureView teknologi meget snart kommer til Windows Phone platformen.
Men der var under interviewet med Neowin.net, plads til flere indrømmelser.
Richard Kerris, chef for Nokias udvikler-relationer var så glad for at snakke om Nokias fremtid, at han fik nævnt, at der er nye Windows Phone produkter på vej dette efterår.
Men også næste års mobiler blev kort benævnt som værende produkter ”folk vil kaste sig over”, og de skulle ifølge Richard være klar i foråret 2013.
Dermed ligger Nokia op til en spændende fremtid, hvor de vil "innovere sig ud af deres nuværende markedsposition", slutter Richard Kerris af med at sige i interviewet.

Modtag nyhedsbrev

(5)




Desuden tror jeg heller ikke det er iPhone Nokia vil læmpe mod. iPhonen har sit eget, omend voksende segment. Android derimod er alt fra Bilka til bling.
Og fordi at udførselen er så elendig på rigtigt mange modeller, er det lettere at kæmpe sig nedefra og op imod Android.
En WP 8 med Pureview - klart at foretrække over en HTC One non-sense.
Hvorfor købe koen, når man får gratis mælk,nu når Nokia alligevel er blevet Micro og soft...
M$ betaler Nokia ca. 6 milliarder årligt, men dette kommer ikke til at vare ved, det er vel derfor de har fået flere partnere.
Deres patent indtægt forventes at ligge på 500€ millioner om året.
Nokia er parat til at sælge patenter, for at få penge i kassen.
http://www.marketwatch.com/story/nokia-prepared-to-sell-patents-if-price-right-cfo-2012-06-14
Lumia 900 sales Exceeding Expectations!, blev der skrevet i maj..
Hele 0.1% blev der erobret fra Feb12 til og med maj12 af det Amerikanske markedet (Og i dette tal ligger både Nokia, HTC titanerne og Samsung Focus).
På trods af den dyreste lancering af en mobil telefon i mands minde.
http://www.wpcentral.com/microsoft-has-stopped-market-share-bleeding-lumia-900-still-has-lot-gain
Lumia 900 fik 2 måneder på bagen, inden den blev erklæret Legacy Device, hvilket har betydet at der er storset ingen UK teleselskaber har Lumia 900 til salg i deres butikker og Online shops i deres varesortiment.
Samt T-mobile.DE
http://www.theverge.com/2012/6/20/3098768/lumia-900-t-mobile-germany-rejection-windows-phone.
Pureview 808 tvivler på det overhovedet kommer til at sælge godt, hvilket heller ikke bliver solgt hos de US Teleselskaber. dvs. $700!
Lumia 610 fantastisk lille og dejlig mobil, problemet er, at den er for dyr ($220) i ulandene i forhold til Androids i samme kategori samt at den ikke understøtter Bluetooth file sharing, hvilket er hjerne dødt.
Den store smartphone battle i Afrika
http://www.cp-africa.com/2012/06/14/the-affordable-african-smart-phone-battle-begins-the-samsung-galaxy-pocket-versus-the-huawei-ideos-x1/
Så jeg tror regnskaberne bliver meget være end forventet, værre end det der blevet sagt fra Nokia's side.
WP8 får Qualcomm S4 Chipset (indtil videre), det er ikke ligefrem et af de billige, så man må gå udfra at WP8 phones skal konkurrere i High End klassen.
Så det må betyde at Nokia skal konkurrere med på Apple, Samsung og Andre på High End smartphone markedet og primært de vestlige markeder.
Kinesiske markedet.
http://english.analysys.com.cn/article.php?aid=135148
Jo, så Nokia skal til at få finger ud af R.... eller execute deres hemmelige plan B!
http://www.fiercewireless.com/story/will-microsoft-build-its-own-smartphone-well-see-says-ceo/2012-07-10