Ny LG-kovending: Optimus 2X får alligevel Android 4.0 - eller hvad?
LG i Canada afviste den lovede Android 4.0-opdatering til Optimus 2X. Nu kvidrer LG Korea dog, at opdateringen er på vej. Forvirret?
Det kan ikke undre, hvis ejere af LG-smartphonen Optimus 2X er forvirrede efterhånden. Kommer der en opdatering til Android 4.0 - også kaldet Ice Cream Sandwich - eller ej?
Svaret var i teorien klart nok. Allerede sidste år lovede LG, at en opdatering var på vej. Den skulle komme i første kvartal af 2012 - dette blev dog udsat.
Siden da har fulgt en masse ventetid og tvivl. Dernæst en Twitter-udmelding fra LG i Canada om, at opdateringen ikke kommer til at ske.
Måske gælder det kun for de canadiske brugere. Ifølge gsmarena.com har LG Korea i hvert fald bekræftet via Twitter, at der stadig bliver arbejdet på en opdatering. Spørgsmålet er blot, om det så kun kommer til at gælde koreanske kunder eller eventuelt udvalgte markeder.

Modtag nyhedsbrev

(2)



