OPRET BRUGER

Modtag nyhedsbrev
Glemt kodeord
Slet bruger

Facebook
Mobildebat.dk

I vores mobilforum kan du få stor viden og hjælp fra tusindvis af brugere. Mobildebat.dk er Danmarks største forum for mobil, tele og bærbare enheder.
Mobilsiden.dk / Nyhedsoversigt / Research In Motion – kæmper for BlackBerry

Research In Motion – kæmper for BlackBerry

BlackBerry har aldrig rigtig slået igennem i Danmark, men har tidligere været et hit i USA, nu kæmper de dog for overlevelse.

Den canadiske producent Research In Motion, som star bag BlackBerry telefonerne, har længe haft det hårdt i konkurrencen med Apple, HTC og Samsung, og primært gjort deres indtog på det amerikanske marked.

Trods hård konkurrence har de ikke givet helt op endnu, og kommer senere i år med en ny telefon hvor deres ellers velkendte fysiske keyboard er erstattet af en touch-screen.

Firmaet har netop uddelt 2.000 proto-typer af den kommende BlackBerry 10-telefon til selskabets software-udviklere, som skal stå for udviklingen af applikationer til den nye telefon som forventes på markedet senere i år. Det skriver epn.dk.

Research In Motion håber den nye BlackBerry 10-produktlinie vil øge selskabets salg, der i det seneste kvartal dykkede 25 procent – og i USA alene faldt salget 50 procent.

I nedenstående video kan du se en snig-premiere på BlackBerry 10.

Emner:

KOMMENTAR

 
Kommentarer til: Research In Motion – kæmper for BlackBerry

INDSEND KOMMENTAR

Hjælp
[b] din tekst bliver fed [/b]
[i] din tekst bliver kursiv [/i]
[citat] din tekst bliver et citat [/citat]

Populære artikler

 
uge | måned | år