OPRET BRUGER

Modtag nyhedsbrev
Glemt kodeord
Slet bruger

Facebook
Mobildebat.dk

I vores mobilforum kan du få stor viden og hjælp fra tusindvis af brugere. Mobildebat.dk er Danmarks største forum for mobil, tele og bærbare enheder.
Mobilsiden.dk / Nyhedsoversigt / Smartphones gør dig afhængig

Smartphones gør dig afhængig

Du kan blive så afhængig af din smartphone, at du går glip af livet omkring dig.

Mere end fire ud af 10 smartphone-ejere føler selv de er afhængige af den, mens hver fjerde føler abstinenser når den er forsvundet.

Mens aftensmaden indtages kan næste træk i Wordfeud lige tages diskret, og inden man lægger sig til at sove kan mail, Facebook osv. lige tjekkes.

YouGov har foretaget en undersøgelse for 24timer, som viser at 40 procent af de danskere der har en smartphone, føler sig afhængig af den. Og hele 26 procent føler en slags abstinens hvis de ikke har deres kære eje i nærheden.

Der er i dag 52 procent danskere, som ejer en smartphone.

Tine Tangdal, som er stresscoach, rådgiver dagligt danskere på hendes klinik omkring afhængigheden af deres smartphone-fix.

Hun påpeger også i 24timer, at mange bruger smartphonen for ikke at gå glip af noget, men i stedet for går de glip af meget andet, fordi de ikke er 100 procent fokuseret i den situation de befinder sig i.

Kilde: 24Timer
Emner:
Debat:

KOMMENTAR

 
Kommentarer til: Smartphones gør dig afhængig
Kommentarer til: Smartphones gør dig afhængig
Joim - Ikke overraskende ...
Ikke overraskende når man tager i betragtning at folk i forvejen er afhængige af deres computer. Nu kan man bare tage den med overalt :)
24-03-2012 21:03:55
Besvar  -  Anmeld

INDSEND KOMMENTAR

Hjælp
[b] din tekst bliver fed [/b]
[i] din tekst bliver kursiv [/i]
[citat] din tekst bliver et citat [/citat]

Populære artikler

 
uge | måned | år