OPRET BRUGER

Modtag nyhedsbrev
Glemt kodeord
Slet bruger

Facebook
Mobildebat.dk

I vores mobilforum kan du få stor viden og hjælp fra tusindvis af brugere. Mobildebat.dk er Danmarks største forum for mobil, tele og bærbare enheder.
Mobilsiden.dk / Nyhedsoversigt / Lumigon: Vores telefon ER på vej

Lumigon bekræfter

Lumigon: Vores telefon ER på vej

Den danske mobilproducent Lumigon fortæller, at telefonen T1 er ved at være på trapperne. Der arbejdes intensivt.

Billede af T1 fra release-party oktober 2010 (Foto: Mobilsiden.dk)

På Mobilsiden.dk skrev vi i sidste uge, at et år efter Lumigons release-party for deres første mobiltelefon, er T1 stadigvæk ikke at finde på smartphone-markedet.

Siden da har vi hørt fra Lumigon, hvor deres salgs- og marketing direktør Pekka Kotiranta meddeler, at telefonen er undervejs.

Pekka Kotiranta har skrevet til Mobilsiden.dk: - “We are still working on the project in full speed, but unfortunately I cannot tell an exact launch date yet. We will be informing the launch date in our web site as soon as we are sure about the very last details of the project”.

Hvad der menes med, at de sidste detaljer ikke er helt klargjort er svært at sige, men det kan måske betyde der endnu engang er ændringer i specifikationerne på vej.

Du kan se de nuværende specifikationer på Lumigon T1 her.

Skærmen er lidt lille i forhold til mange af de smartphones, som er på markedet nu. Ligesom også opløsningen ikke er blandt de bedste.

Vi venter spændt på at høre nærmere fra Lumigon forhåbentlig i nærmeste fremtid.

Læs også:
 - Er Lumigon - helt "gone"?

Emner:
Debat:

KOMMENTAR

 
Kommentarer til: Lumigon: Vores telefon ER på vej
Jesper Søgaard - Put your money where your mouth is
Nu det danske firma ynder at kommunikere på engelsk til en dansk mobil-anmelder så kan de måske forstå når vi i kor siger: "Put your money where your mouth is!".

Folk er trætte af at høre på at I lige skal have det sidste på plads. Respekt for at I ikke vil sende noget halvfærdigt på markedet, men investorerne kan ikke være tilfredse med at I ikke kan komme med en release dato. Det er på tide at trække en streg i sandet for selvfølgelig overhaler markedet jer både Android os hardware udvikler sig hurtigere end et lille dansk firma kan nå at følge med. Sony Ericsson har haft fin succes med deres X10 mini serie på trods af at softwaren var outdated.

I er naive hvis I tror at I kan lancere et produkt der er helt med fremme på specs og software samtidig med at I vil lægge jeres eget UI på. Når HTC, Sony Ericsson, Samsung mfl. arbejder med stor forsinkelse på at udsende opdateringer, hvordan tror I så at I kan følge med?

Finpuds designet - optimer softwaren til Android 2.2, 2.3 eller hvor langt I er og sørg for at produktet bare spiller. Så har I muligvis stadig en mulighed for at sætte Danmark på "smartphone verdenskortet" og tilfredsstille jeres investorer.
25-10-2011 10:13:53
Besvar  -  Anmeld
homersimpson - klart klart..
Indtil videre er det bare varm luft...
Hvis de vil virke troværdige, så må de få produktet på markedet og ikke bare snakke om at det snart kommer på et eller andet tidspunkt...
25-10-2011 10:29:59
Besvar  -  Anmeld
Nygaard - Klart klart...
Den er lige på trapperne - og der har den så stået i et par år nu.
Skal det forstås som at telefonen er evnesvag, når den over et år efter den officielle lancering stadig ikke har formået at forcere trappen?

Lumigon, i er til grin.
25-10-2011 10:47:47
Besvar  -  Anmeld
Michael W - IT Factory !!!
Man komme jo til at tænke på IT Factory ?
25-10-2011 11:53:07
Besvar  -  Anmeld
Henrikmand - Den bus er kørt for længe siden
For ca. 1 år siden skrev jeg af et par gange, et par kommentarer på Lumigons Facebook side, hvor jeg spurgte efter noget information - måske med en kritisk undertone, da jeg efterhånden var træt af, at der ALDRIG kom reelle oplysninger ud. Kun bortforklaringer...

Men mine beskeder (og andres i øvrigt også) blev lige så nydeligt slettet.

Jeg har aldrig set magen til elendig håndtering af spændte købere. Det er vel nok den dårligste markedsføring, man kan forestille sig.

Jeg kan ikke anbefale nogen at investere noget som helst i det projekt.

FØJ, Lumigon!
25-10-2011 12:01:19
Besvar  -  Anmeld
- Re: Den bus er kørt for længe siden
I forlængelse af det du skriver, så er det underligt de ikke gør mere, såsom at skrive en lille hilsen i dette forum, men det er muligt de tror at et forum kun er noget fra romertiden, hvilket i så fald viser hvorfor de ikke fatter hvad en smartphone er
25-10-2011 16:18:53
Besvar  -  Anmeld
Kim - Designet
Hvis de skulle komme ud med mobilen med det nuværende design, tre jeg ikke det vil blive en succes da designet er forældet, og minder mere om et gammelt design fra de gode game Sony ericsson dage.

Så håber da de lancere den med et nyt design.
25-10-2011 12:13:57
Besvar  -  Anmeld
hotpop - Re: Designet
Også her!
25-10-2011 13:37:17
Besvar  -  Anmeld
- Re: Designet
Jeg er sådan set enig, men designet er vel det der skal sælge telefonen.

Problemet er som du skriver at designet ikke er og vel aldrig har været fantastisk.

De tidligere nævnte specifikationer ville være gode for halvanden år siden, men i dag er det mellemklasse, en mellemklasse hvor de teknisk og designmæssigt skal konkurrere med iPhone4.

Så det er ikke nok at lancere et nyt design, jeg tror bare de skal starte forfra... hvilket vel betyder at de er gon(e)
25-10-2011 16:17:08
Besvar  -  Anmeld
Robert - kontant?
Hvor latterligt, skal vi ha kontant på sagen? Det kunne være fedt lige at få et par journalister til at grave lidt. Men de finder vel hurtigt ud af at deres kontakt information leder hen til en ensom postkasse i et nedlagt industrikvarter.
25-10-2011 14:43:44
Besvar  -  Anmeld
Nygaard - Re: kontant?
Den er nok lige et projekt for Spiegelhauer.
25-10-2011 15:39:23
Besvar  -  Anmeld
- et lille tak til mig måske...
I den anden artikel skriver i at i ikke ved noget. Så smider jeg et link til appsandroid som havde kontakt med dem allerede i går og nu kan jeg se at navnet er den samme som i deres artikel derinde....så regner jeg da med at det er på grund af mit link i ved noget 12 timer senere.
25-10-2011 19:09:59
Besvar  -  Anmeld
tdc2k - Re: et lille tak til mig måske...
Lige det jeg tænkte på. Troede lige der var gode nyheder efter jeg skrev et indlæg igår. Men det viser sig at være det samme info du gav os igår. Er skuffet endnu engang.
25-10-2011 22:41:52
Besvar  -  Anmeld
B. Nielsen - fint billede
Måske ikke særligt relevant men prøv lige at se på deres hjemmeside billedet af Founder & CEO Lars Gravesen. Sammenligning med IT factory og Stein Bagger er nok alligevel ikke skudt helt ved siden af. :-)
25-10-2011 20:39:02
Besvar  -  Anmeld
tdc2k - Re: fint billede
Han ser da ikke ret troværdigt ud i det billede. Ligner mere en karl smart end en CEO. Men man skal ikke bedømme mennesker ud fra deres udseende. Men måske fik han ideen efter Stein Bagger?
25-10-2011 22:48:49
Besvar  -  Anmeld
Valkær - Re: fint billede
efter at have kigget deres seneste regnskaber, så er der lang vej endnu, hvis de skal nå op på Stein Bagger niveau....

og med de relativt få penge der er skudt i firmaet, så tror jeg ikke på meget succes i fremtiden.
27-10-2011 11:25:49
Besvar  -  Anmeld
Kriss3d - Lumigon - waporware
Jeg har arbejdet lige over lumigons showroom. Den fik ikke for lidt med infernal koncert og champagne og rød løber und alles.

Dengang blev jeg spurgt af en kollega hvor længe jeg regnede med at det show ville holde. Jeg sagde "jeg giver det et halvt år".. Åbenbart fik jeg mere ret end jeg havde troet.

Med mindre de lanchere den som en 1 kroners mobil så har jeg MEGET svært ved at se at den overhovedet kan være med her. Skærmen er for lille. Vi skal nok ikke regne med hverken GPS eller 4G eller andet. Ret beset havde den været fed hvis den var udkommet dengang den blev præsenteret. Men nu minder den mere og mere om Medison Celebrity hvis nogen husker den ( en bærbar til omkring 500 kr der også var vaporware)

Har vi nogen der bor i nærheden af METRO ude i nærheden af Bella Center der kan fortælle om der overhovedet er nogen i Lumigons hovedkvarter endnu ?
27-10-2011 14:13:48
Besvar  -  Anmeld
Michael H Nielsen - Endelig!
Det tog virkelig sin tid! Designet er forældet.. Kom med noget nyt!
19-11-2011 18:53:16
Besvar  -  Anmeld
hotpop - Re: Endelig!
Ved du noget vi andre ikke ved???
19-11-2011 19:41:00
Besvar  -  Anmeld
hotpop - Re: Endelig!
P.s.
På hvilken af telefonerne er designet forældet?
De kommer jo ikke kun med en model...
20-11-2011 14:12:40
Besvar  -  Anmeld
Kriss3d - Haha.. "Lumigon T1 is due to go on sale in 2011"
Hva så Lumigone.. Kører det for jer ??

No offence men skal i ikke snart til at få fingeren ud hvis den skal til salg her i 2011 ??
Men man kan jo altid komme med et opslag på sin fine webside om at den er en anelse forsinket og trække den i årevis (Men det kender i jo fint til allerede)

Husk bare at træk jer pænt ind til siden så i ikke bliver ramt når alle de andre producenter overhaler jer i fuld fart.

Jeg er dog nysgerrig: Gør det egentligt ondt bagi når man ser alle de penge der fiser lige forbi en for hver dag der går ?
01-12-2011 15:34:02
Besvar  -  Anmeld

INDSEND KOMMENTAR

Hjælp
[b] din tekst bliver fed [/b]
[i] din tekst bliver kursiv [/i]
[citat] din tekst bliver et citat [/citat]

Populære artikler

 
uge | måned | år