|
Facebook
![]()
LÆS ALT OM...
3D 4G (LTE 2600 MHz) Abonnementer Android Android Apps Asus Bag om mobilbranchen Baggrunds-artikler Bibob BlackBerry Call Me CBB Mobil Facebook Forbrug Gadgets Galaxy Nexus Garmin Google GPS / Navigation HD Voice HTC Huawei Internet på mobilen iOS IP-telefoni iPhone / Apple iPhone 4S iPhone 5 iPhone Apps Kommende mobiler LG Lumigon M1 MeeGo Microsoft Mobil-tv Mobilbetaling Mobile World Congress (MWC) Mobile World Congress 2010 Mobile World Congress 2011 Mobile World Congress 2012 Mobilspil Mobilt Bredbånd Mobiltest Motorola Musik på mobilen NFC Nokia Nokia Lumia Nokia World 2011 Oister Onfone Ovi Marked Apps Panasonic Reparation Salgstal Samsung Samsung Galaxy S III Sikkerhed Skype SMS Softwareopdateringer Sony Sony Ericsson Spotify Steve Jobs Symbian Tablet computere TDC TDC Play Telenor Teleselskabet 3 Telia Telmore Tilbehør TomTom Twitter Undersøgelser Vis Mig Din Mobil Web-TV WiMP Windows Phone Windows Phone apps YouSee Året der gik
Mobildebat.dk
![]() I vores mobilforum kan du få stor viden og hjælp fra tusindvis af brugere. Mobildebat.dk er Danmarks største forum for mobil, tele og bærbare enheder. |
Mobilsiden.dk
/ Web-TV
/ Kom tæt på Nokia N9
Web-TV: Nokia N9Kom tæt på Nokia N9Nokia N9, den nye Nokia-smartphone med MeeGo, leverer en anderledes brugeroplevelse end konkurrenterne. Se den her. Nokia N9 er et nyt smartphone-bud til highend brugerne. Læs også: Kilde: Engadget
Emner:
![]()
Kommentarer til: Kom tæt på Nokia N9
Kommentarer til: Kom tæt på Nokia N9
Karim - fed
den ser fed ud glæder mig til at prøve den
Peter - Re: fed
Det må du nok sige. Den ser ud til at sætte nye standarter for brugeflade. Men nu må vi se.
22-06-2011 14:04:59
Besvar -
Anmeld
NK - Havde det bare
været det Nokia var kommet med i stedet for Symbian 3!! Det ser ud til at være et frisk pust.
Rasmus Duerlund - Nice..
Den ser da for fed ud :D men tror ikke det blir min næste mobil :)
Tommy - når Nokia
har så fedt et styresystem kan man undre sig over hvorfor de ikke fokusere mere på det og laver en røvfuld qt app der kan køre på både symbian og meego. De burde også lave en decideret meego app store som jeg kan forstå der ikke er nu og her.
Men ok, det er open source (baseret på debian, eller var det kun maemo)og i novembers hoppede AMD også på vognen så måske kan de bygge det videre, selvom fokus nok trækker kraftigt imod netbooks og ikke apps selvom det også kommer til computere
Tommy - Re: når Nokia
googlede lige meego, det ser ud til der kommer en version 1.3 til oktober-ish, dog ikke hvad den opdatere blot at den kræver 600mhz og 512mb rom og 512mb ram. Det er alligevel en del - android kræver 1ghz og første gang jeg så android køre flydende var på min kammerats galaxy s2 som har 1,2ghz dualcore. Så de reele krav til meego er vel 1ghz - stakkels batterier :(
Tejs - Så kunne de alligevel
Jeg elskede min Nokia N900 og har den stadig liggende fordi den i min bog stadig på flere punkter er bedre end min nuværende android.
Jeg var utrolig ærgerlig da Nokia annoncerede skiftet til Windows Phone 7 og så det som begyndelsen på enden for Nokias storhedstid. Jeg skiftede min N900 fordi tiden løb fra den. Ingen flash 10, ingen hd-videoptagelse og generelt hardware der ligeså stille blev overhalet. Nu er der så endelig kommet et nyt udspil. N9 ser jo ud til at køre helt fantastisk og telefonen og meego ser jo viduderlige ud. Da han slider videoen væk - rent blær og så endda på en aldrende processor. Telefonen er annonceret før Nokias kommende Windows-telefoner og Windows Phone er jo reelt stadig kun i opstartsfasen på mange punkter - det kunne Meego nok let indhente. Størstedelen af grundlaget for ikke at satse på meego er nærmest væk. Nu kan man bare håbe Nokia kan nå at skifte mening endnu engang - eller i hvert fald give meego-serien den støtte den fortjener. Problemet idag er selvfølgelig at smartphones har brug for støtte mange andre steder fra. De enkelte udviklere har svært nok ved at følge med til at udvikle apps til både android og iphone. Lige nu er der nok ikke grund til at have store forhåbninger til danske bank aps, rejseplanen, tv-guide osv. til hverken Windows Phone 7, WebOS eller Meego. Hvis Nokias fantastiske version af meego ikke har fuld støtte i ryggen vil købere af N9 nok hurtigt føle at de render rundt med en potentielt super telefon, der desværre er handicappet af manglende support. Med det jeg har set af N9 er jeg dog nok villig til at løbe den risiko - ligesom jeg i sin tid gjorde med min N900. Hvis nok køber en N9 vil Nokia måske genvinde troen på egne evner. Vi er faktisk folk, der ikke er rigtig glade for hverken Apples ellers Googles bud på en smartphone.
Katron - Re: Så kunne de alligevel
Kunne ikke være mere enig.
Jeg er personligt ked af at Symbian 3 udfases, men som så mange andre ved, så var systemet ved at være uddateret. Hvis man bruger sin mobil til mere end bare surfe på nettet, og hente app's til alskens ting, så er der p.t. ikke noget rigtigt alternativt til Symbian 3. Om MeeGo kan præstere en brugerflade bag om UI'en, som minder om Symbian, så kan det bruges som alternativ, men i min verden, så er "the final frontier" at komme de simple filsystemer på smartphones til livs. NTFS filsystemet, som microsoft så stædigt forsøger at holde ved eget bord, er noget jeg gerne så udbredt på smartphones. Jeg vil tro den nød er eller bliver knækket med WP7. Det vil åbne en helt ny verden, for brugen af sin smartphone/tablet. Hvis ellers WP7 får opbygget et solidt bagland med app's og åbne muligheder, så spår jeg en stor fremtid for samarbejdet mellem Nokia og microsoft. Hvorom alt er, kunne jeg dog stadigt godt finde på at skifte min N8 ud med denne N9. Den ser så fed og anderledes ud, at selvom der måske ikke vil være mange app's det første stykke tid, så er den fed på den fede måde, og ikke som N8 der er fed på den åndede måde.
Michael Tommy Andersen - Hvem gider at købe afløseren til Katastrofe N8.- Skod-Skod-Skod
Hvem er så dum at købe en Nokia Mobil,det er nok det ringeste selvskab med hensyn til opdatering, nu har vi ventet i jeg ved ikke hvor lang tid med opdatering til Nokia N8, og det eneste de siger at den er på vej, og så er de forøvrigt pisse ubehøvlet at snakke med, så jeg kan kun sige fuck nokia med stort F aldrig mere det skod firma! de har meget at lære med hensyn til kunde service, der er de virkelig mange-mange årtier bagud!
Katron - Re: Hvem gider at købe afløseren til Katastrofe N8.- Skod-Skod-Skod
Du har vist aldrig prøvet at indgi en produktklage til HTC...
David - Re: Hvem gider at købe afløseren til Katastrofe N8.- Skod-Skod-Skod
enig.. jeg er også rimelig meget færdig med Nokia efter N8 :) Jeg er gået over til fjenden (iPhone 4), man kan sige meget, men den virker sgu godt, og det er rart med adgang til alle mainstream programmerne. Skulle jeg have ventet på N9? måske nok, jeg ved det ikke, men jeg har nok mistet tålmodigheden lidt med Nokia.
![]()
![]()
uge
| måned
| år
![]() Se flere |



Modtag nyhedsbrev

(13)


13

