OPRET BRUGER

Modtag nyhedsbrev
Glemt kodeord
Slet bruger

Facebook
Mobildebat.dk

I vores mobilforum kan du få stor viden og hjælp fra tusindvis af brugere. Mobildebat.dk er Danmarks største forum for mobil, tele og bærbare enheder.
Mobilsiden.dk / Web-TV / Nexus S skal være en ren Google-oplevelse

Nexus S skal være en ren Google-oplevelse

Web-TV: Google vil med Nexus S vise brugerne, hvordan Android oprindeligt er tænkt - uden tilpasninger som HTC Sense.

Siden HTC Hero har vi stort set kun set Android-mobiler i Danmark, hvor mobilproducenten har lavet egne tilpasninger i brugerinterfacet og menuen. Men sådan bliver det ikke med Nexus S.

Formålet er at vise, hvordan Google oprindeligt har tænkt, at deres styresystem Android skal opleves. Det fortæller Peter Friis, direktør i Google Danmark, til Mobilsiden.dk

- "Massere af andre telefoner kommer med deres eget brugerinterface ovenpå. Den her telefon er en REN Google oplevelse, sådan som vores intention har været", forklarer Peter Friis.

Google har valgt at samarbejde med Samsung omkring Nexus S, i stedet for at producere sin egen hardware.

- "Vi er ikke hardware producenter. Vi samarbejder med nogle. Vi står for oplevelsen og Android styresystemet", slutter Google direktør Peter Friis.

Interview med Peter Friis. Del 1 /2.

Interview med Peter Friis. Del 2 /2.

Læs også:
- Læs alt om Google Nexus S
- Teleselskaberne: Vi glæder os til Nexus S
- Tre ting som Nexus ikke kan
- Danmark må vente længe på Google Nexus S

Emner:
Debat:

KOMMENTAR

 
Kommentarer til: Nexus S skal være en ren Google-oplevelse
Kommentarer til: Nexus S skal være en ren Google-oplevelse
Anders - Rettelse
Du mener vel siden HTC Magic.. :)
13-12-2010 16:19:16
Besvar  -  Anmeld
John G. Pedersen - Re: Rettelse
Hej Anders. Jeg mener Hero. HTC Magic var ikke født med HTC Sense. Det kom først på et halvt år senere.
13-12-2010 20:01:13
Besvar  -  Anmeld
- Come on google
Det bliver spændende at se googles oprindelige ide, hvis den er god, så er det jo dejligt at andre bare kan kopiere den. Og selv hvis HTC, m.fl. ikke udsender de gode ideer på nuværende telefoner, så er der jo stadigt Launcherpro o.a.
13-12-2010 21:54:26
Besvar  -  Anmeld
Lecter - Re: Come on google
Den oprindelige idé, får man jo næsten med en AOSP eller en CyanogenMod ROM.

HTC's idéer er fine, men de gør telefonerne ekstremt langsomme ifht den rene Android oplevelse.
13-12-2010 23:21:16
Besvar  -  Anmeld
Sigvardt - Re: Re: Come on google
@Lecter
Så slå det fra. HTC har været så dejlig venlige at deres Sense er lige til at slå fra, hvorefter du får den rene Google mobil. Det kræver kun ganske få klik på telefonen.

Sony E og andre har gjort dette langt sværere/umuligt.
14-12-2010 11:02:10
Besvar  -  Anmeld
Lecter - Re: Re: Re: Come on google
Jeg er med på at launcheren kan erstates af andet, men det ændrer jo ikke på at Sense stadig kører og sløver telefonen.
15-12-2010 22:59:00
Besvar  -  Anmeld
Jesper Søgaard - Tak!
Denne besked gør at jeg anskaffer mig en Nexus S så snart den kommer på gaden. Jeg bryder mig bestemt ikke om Sense eller nogle af de andre brugerflader der bliver lagt henover. De ødelægger brugeroplevelsen.
15-12-2010 14:27:52
Besvar  -  Anmeld

INDSEND KOMMENTAR

Hjælp
[b] din tekst bliver fed [/b]
[i] din tekst bliver kursiv [/i]
[citat] din tekst bliver et citat [/citat]

Populære artikler

 
uge | måned | år