iPhone 5 - et godt køb? (video-test)
Web-TV: Har du en iPhone 4 men ved ikke om du skal opgradere til 5’eren? I dette indslag går vi tæt på og du kan desuden opleve lydkvaliteten ved samtaler.
Der har været talt rigtigt meget om iPhone 5, og det store spørgsmål har været, om det giver værdi at opgradere fra de tidligere modeller, til den nye.
I ovenstående web-TV indslag kan du opleve iPhone 4 og 5 ved siden af hinanden. Vi tester også, om støjreduktionen fungerer. Du kan høre lydkvaliteten, og sammenligne med almindelig mikrofonlyd.
Passbook-funktionen viser vi desuden i funktion, og så kan du se det hak, der allerede er i vores testudgave af iPhone 5.
I indslaget kan du også se delingen i Fotostream.
Læs også vores komplette test af iPhone 5 og få mange flere detaljer.
Se aktuelle priser på Apple iPhone 5 fra Mobilpriser.dk
Specifikationerne på Apple iPhone 5.

Modtag nyhedsbrev

(19)




Tak for kommentar og konstruktivt sprogbrug.
Jeg tester bunkevis af Android-ender. Og i den sammenhæng er det bare et faktum, at notifikationer fra f.eks. Twitter og Facebook stort set aldrig virkelig ordenligt.
Det er mere undtagelsen end reglen, at de kommer.
Syntes altid jeg får facebook notifikationerne i samme øjeblik som de kommer (twitter har jeg ikke sat op)?
Og tak for et fint indslag (dejligt det var lidt længere end de normale 2-3 min). Kunne særligt godt lide afsnittet med samtale kvaliteten.
Kommer der ikke en test af monster-mobilen Note2??
Jeg ved godt det kan virke som en hetz, men det må du endelig ikke ta' det som. Det virker bare som om jeg ikke er den eneste undre mig.
Kan det virkelig passe at du har haft så mange problemer med notifikationerne. Min egen erfaring er, at de altid virker. Men jeg bruger heller ikke facebooks og twitters notifikationer på min mobil.
Jeg er, igennem mit arbejde, meget afhængig af notifikationer fra min telefon fx fra mails, kalender, alarmer, sms'er og telefonopkald, og har ikke et indtryk af, at androids notifikations-system svigter. Det kan selvfølgelig bare være mig som har været heldig, men i kræft af min mobil-nørd-status på arbejdet, har jeg efterhånden været igennem mange test-telefoner, og jeg kan helt oprigtigt sige, at jeg ikke oplever det som "hamrende ustabilt".
Kunne det måske tænkes at det er facebook og twitter på android som har problemet, og ikke selve systemet? Hvordan klare fx google+ sig i denne sammenhæng?
Men derudover vil jeg gøre forsøge at gøre det godt igen med lidt ros. Jeg synes generelt indslag på mobilsiden.dk er af høj kvalitet! Jeg læser de fleste nyheder og ser de fleste videoer herinde til stor fornøjelse - og det selvom jeg måske ikke altid er 100% enig med hver detajle :-) Håber i accepterer min undskyldning.
Ang. notifikationer, så modtager jeg ofte email notifikationer på min mobil hurtigere end min gmail tæller i chrome kan følge med. Samme kvalitet gælder for gtalk / sms. I twitter har jeg slået notifikationer fra, og facebook app'en på android er så ringe at jeg slet ikke bruger den.
Så synes din kritik af facebook notifikationer burde begrænses til twitter og facebook og ikke være en kritik af android's tilgang til notifikationer. Den måde push-notifikationer har potentiale og ofte fungerer på android har jeg ikke set bedre.
Og ja vi har også æblet på matriklen :-)
Og lidt sjovt, når man nu sender en kontaktperson, og får valgmuligheden sms mms mail, er der et æble i den anden ende? Ja så går sms ikke.
Og da datteren glemte en vigtig aftale den anden dag, SÅ BRUG DOG DEN KALENDER, der gør jeg også, glemte bare at få alarm på.
Der er sq da alarm på en kalender aftale fra starten af! Eller.
(Det skal jeg selvfølgelig ha fulgt op på)
Og så lige lidt til tidligere indlæg, vand skade/hjemknap, vand i dyret ud med battriet, ja! Det er æblet så ikke ende om.
Virker knappen ikke , sæt stikket i bøj det ned af et pr.gange, så køre den
Moske igen, en fysisk hjem knap ?
Men hold den nu svævende!
Mobilsiden, ok side, er på daglig.
Nu når du oplever det så tit synes jeg du skulle leve en video om hamrende ustabilt notifikationer på android:-)
Men en ting kan vi blive enig om, det er at Facebook kører af H til på android! Facebook kører bedre på iPhone, med den sidste store opdatering.
Udover det undre det mig også at du synes internet oplevelsen på iPhone 5 er så perfekt. Har altid syntes at iPhone har været træls at surfe på. Bla. grundet grå firkanter når man "scroller" rundt på siderne, forkert/manglende visninger af divere opbjekter. Er disse "fejl" løst nu?