|
Facebook
![]()
LÆS ALT OM...
3D 4G (LTE 2600 MHz) Abonnementer Android Android Apps Asus Bag om mobilbranchen Baggrunds-artikler Bibob BlackBerry Call Me CBB Mobil Facebook Forbrug Gadgets Galaxy Nexus Garmin Google GPS / Navigation HD Voice HTC Huawei Internet på mobilen iOS IP-telefoni iPhone / Apple iPhone 4S iPhone 5 iPhone Apps Kommende mobiler LG Lumigon M1 MeeGo Microsoft Mobil-tv Mobilbetaling Mobile World Congress (MWC) Mobile World Congress 2010 Mobile World Congress 2011 Mobile World Congress 2012 Mobilspil Mobilt Bredbånd Mobiltest Motorola Musik på mobilen NFC Nokia Nokia Lumia Nokia World 2011 Oister Onfone Ovi Marked Apps Panasonic Reparation Salgstal Samsung Samsung Galaxy S III Sikkerhed Skype SMS Softwareopdateringer Sony Sony Ericsson Spotify Steve Jobs Symbian Tablet computere TDC TDC Play Telenor Teleselskabet 3 Telia Telmore Tilbehør TomTom Twitter Undersøgelser Vis Mig Din Mobil Web-TV WiMP Windows Phone Windows Phone apps YouSee Året der gik
Mobildebat.dk
![]() I vores mobilforum kan du få stor viden og hjælp fra tusindvis af brugere. Mobildebat.dk er Danmarks største forum for mobil, tele og bærbare enheder. |
Mobilsiden.dk
/ Web-TV
/ Xperia Arc - den bedste i lang tid
Xperia Arc - den bedste i lang tidWeb-TV: Xperia Arc er klart den bedste top-Android mobil i lang lang tid fra Sony Ericsson. Her kan du se testen af Arc. Sony Ericsson har med Xperia Arc lavet en yderst stabil Android-smartphone, der bestemt kan konkurrere med tilsvarende produkter fra HTC og Samsung.
![]()
Kommentarer til: Xperia Arc - den bedste i lang tid
Kommentarer til: Xperia Arc - den bedste i lang tid
Simon - Hov
linket manglede vist lige ;) http://ekstrabladet.tv/nyheder/kup/article1528717.ece
Simon - Hov
linket manglede vist lige ;) http://ekstrabladet.tv/nyheder/kup/article1528717.ece
David - Batteritid
Jeg har haft en LG optimus 2X, og den havde ok batteritid. Efter en dag med heftig brug var der ca. 20% tilbage. Syntes LG'en havde for mange crash hvor den genstarter så jeg solgte den. Har du ARC'en og er vildt imponeret, fedt design og den kører stabilt. Og jeg har IKKE oplevet dårlig batteritid, tværtimod. Jeg har ca. 40% tilbage efter en dag med heftig brug. Jeg syntes SE GUI er flot og brugbart, og har overtaget første pladsen fra HTC Sence. Men det er selvfølgelig en smagssag :-)
Asger - sync med mac
har lige købt arc´en og har problemer med at synkronisere med min macbook
Jan - Synkronisere med outlook
Hej
Har ligge købt en arc, og er egentlig meget glad for den....men bruger ikke min g mail ret meget da jeg bedre kan lide at bruge min Outlook emailadresse hvor jeg har en yousee adresse...kan det passe der ikke er nogen måde man kan synkronisere arc'en med outlook med adresseregister og kalender uden først og føre det over i G mailen? Mvh. Jan
Jesper S - Flash
hvor slår man Flash fra i browseren xperia Arc??
Henrik - Helt enig!
Jeg give John G ret. Har også testet Arc'en. Helt klart det første Android device som kunne lokke mig fra min N8.
Arc'en for HTC og Samsung til at ligne andenrangs-skrald. Endelig et Android device med noget hardware der kan wauw'e een lidt. Godt gået SonyEricsson! Tredje gang (eller var det fjerde?), lykkens gang! :-)
Ole - Frontkamera
Supercool mobil, men helt ærligt - man laver da ikke en mobil i 2011 uden frontkamera!!!
primestr_ - Har den swype?
Hey,
Jeg er ikke så god til touch qwerty men har prøvet swype.. Det virker okay.. Findes det på denne model?
John G. Pedersen - Re: Har den swype?
Hej
Xperia Arc har ikke Swype.
primestr_ - Re: Re: Har den swype?
Øv, det var en skam! Men tak for dit hurtige svar.
Er det kun samsung hvor skype kommer med i pakken?
Conniie - SE Arc eller HTC Desire S?
Hej John G.
Jeg har lige et spørgsmål som jeg håber du kan svare på. Jeg leder efter ny mobil og har kigget meget på Arc, men så prøvede jeg lige en HTC Desire S og den var nu også vældig god. Nu er mit spørgsmål så, hvilken en af disse mobiler ville du anbefale og hvorfor? På forhånd tak. :-)
![]()
![]()
uge
| måned
| år
![]() Se flere |



Modtag nyhedsbrev

(25)


25


Der er flere detaljer i den samlede anmeldelse:
http://www.mobilsiden.dk/mobiltest/sony-ericsson-xperia-arc-fedt-topprodukt-mobiltest,lid.15008/
Det virker som om at "anmelderen" har haft telefonen i hånden i 15 minutter. Han kender ikke engang den vejledende udsalgspris, selv om den er meldt ud, men tager i stedet en eller anden arbitrær prispakke fra 3 (som i øvrigt gør telefonen 800 kr dyrere). Dette er væsentligt da det er omdrejningspunktet for hans kritik af telefonen.
Øvrige fejl: Kritiserer at SE har lagt deres egen brugerflade over Android (og nævner at HTC giver en "ren" Android oplevelse, hvilket er noget vås). Så vidt jeg har forstået er SE's version endda noget mindre omfattende end eksempelvis HTC.
De øvrige kommentarer er subjektive, men næsten alle kritikpunkter er unikke for EB's anmelder (ikke nogen jeg har læst hos andre anmeldere).
Alt i alt en bund elendig anmeldelse, der som nævnt giver en indtryk af at anmelderen ikke har testet telefonen indgående (eller har tilstrækkelig viden om markedet).
Elendig batteritid er et problem for alle smartphones. Hvis man er vant til at oplade sin telefon hver 5. dag, så er det klar at en opladning hver eller hver anden dag vil føles som meget.
I øvrigt. Det er fint at anmelde og kritiserer et produkt, men det er ikke i orden at svine folks arbejde til hvis ikke engang du har brugt de fem minutter det kræver at læse pressemeddelelsen igennem.
Manden kan godt have ret i batteriet skal lades op dagligt, men hvilken smartphone skal ikke det disse dage?
En vigtig pointe EB glemmer er at kombinationen af Android 2.3 og den nye processor, gør Arc'en hurtig. Til Android-kendere kan I sikkert sætte pris på det faktum at selvom op mod 30 apps kører i baggrunden, hakker den ikke og bliver langsom. Det har jeg ihvertfald oplevet på HD'eren (10 apps installeret, og så kunne Live wallpaper ikke køre glat længere).
Det er en om'er EB..
(og det er ikke fordi jeg vil kaste med mudder, nu hvor EB er flittige med kritiske artikler om TDC - jeg går efter bolden, og synes anmeldelsen var way off).