Enheden der skulle forbinde Googles smartphone-, tablet- og laptop-software i en og samme enhed synes at være udskudt med et år.
Sammensmeltningen af Googles Android og ChromeOS er på tegnebrættet, men flere kilder peger dog på, at der går en rum tid før de første laptops får glæde af sammenlægningen.
Det forenende styresystem går under kodenavnet Andromeda, og rygtes at få sin officielle debut allerede næste uge - men altså uden at nogen tilhørende hardware, som Google ellers har for vane.
Den første laptop født med Andromeda kan der faktisk ventes længe på. I følge Android Police, lyder det fra to separate kilder, at den første Pixel-laptop først vil få sin salgsstart i tredje kvartal 2017.
Se også: Rygte: Google slår alligevel Android og Chrome OS sammen
Selvom der er lang tid til, er visse oplysninger om den Andromeda-laptopen sluppet ud. Den lever under kodenavnet ’Bison’ og vil lægge afstand til Chromebook-segmentet. Det bliver først og fremmest en laptop der kan afvikle Android-apps, men som vil integrere funktioner fra både Chrome-browseren og ChromeOS.
Selve laptopen vil byde på et 12,3” stort display og vil samtidig byde på en dedikeret tablet-mode. Hvorvidt det endelige design vil være foldbart, som Lenovos Yoga-serie eller have et aftageligt tastatur som Microsoft Surface eller iPad Pro er fortsat uvist. Men enheden bliver tynd, med en profil på under 10 mm.
Læs også: Google Pixel C: En ny tablet-laptop hybrid
Kræfterne vil leveres af Intels laptop-serie af processorer, hvor både Core m3 og Core i5 CPU’er bliver nævnt. RAM bliver der nok af med enten 8 eller 16GB om bord, mens lagerpladsen bliver mere begrænset med enten 32GB eller 128GB at vælge imellem.
Google Bison vil få to USB-C porte til enten tilbehør eller opladning. Af ektraudstyr er en dedikeret Wacom-pen planlagt.
Debutprisen på 799 amerikanske dollars vil placere Google Bison i samme segment som Microsofts sammenlignelige hybrid-tablet, Surface Pro 4.
Hvordan Googles laptopplaner i sidste ende vil se ud, vil givetvis konkretiseres når selskabet i næste uge afholder deres store presseevent for efteråret. Følge derfor med her på mobilsiden.dk den 4. oktober, hvor Googles planer vil følges tæt.
Læs også: Googles Pixel-smartphones og 4K-Chromecast lanceres 4. oktober
Forrige artikel | Næste artikel |
11-12-2019
Mest kommenterede
451 kommentarer
Afstemning: Årets smartwatch 2019
451 kommentarer
Afstemning: Årets smartwatch 2019
83 kommentarer
Analytiker: 2021-iPhones kan kun oplades trådløst
83 kommentarer
Analytiker: 2021-iPhones kan kun oplades trådløst
29 kommentarer
Top 10 over de hurtigste Android-mobiler
29 kommentarer
Top 10 over de hurtigste Android-mobiler
15 kommentarer
Telenor opnår 5G-hastigheder over 1Gb i Danmark
15 kommentarer
Telenor opnår 5G-hastigheder over 1Gb i Danmark
8 kommentarer
Rygte: OnePlus 8 kommer i en billigere Lite-udgave
8 kommentarer
Rygte: OnePlus 8 kommer i en billigere Lite-udgave