En fejl i Apples nye styresystem iOS 7, give adgang til billeder og andre personlige ting uden om låseskærmen.
Apple har for få dage siden udsendt deres nyeste styresystem iOS 7, men allerede nu er der blevet opdaget en fejl, der giver adgang til enheder med iOS 7 uden om låseskærmen, skriver AfterDawn.
Fejlen er opdatet af Jose Rodriguez, der tidligere har påvist fejl i iOS 6 og iOS 7 beta. Denne gang har Rodriguez opdaget en fejl, der gør uvedkommende i stand til at omgås låseskærmen, og nemt skaffe sig adgang til dele af enheden.
Adgangen til enheden går gennem det såkaldte ”Kontrolcenter”, der via låseskærmen kan trækkes op fra bunden.
Her åbnes vækkeur/alarmen, hvorefter standby-knappen aktiveres. Når enheden spørger om den skal lukke ned trykkes annuller og der dobbeltklikkes efterfølgende på Home-knappen.
Nu fremkommer multitask-menuen og dermed adgang til billeder og deling via e-mail, Facebook, Twitter m.v.
Du kan se en demonstration af fejlen her:
Apple skulle være bekendt med fejlen og kommer formentlig med en rettelse hurtigst muligt.
Indtil en fejlrettelse udkommer, kan du selv undgå lignende ved at deaktivere ”Adgang fra låst skærm” under indstillinger for Kontrolcenter.
Kilde: AfterDawn
Forrige artikel | Næste artikel |
finger scanneren kan nu hacket med træ lim
http://wmpoweruser.com/apples-iphone-5s-touch-id-fingerprint-sensor-easily-defeated-days-after-launch/
Ja det var jo nok hvad man kunne forvente. Dog en noget omstændig procedure :-)
Nej det er det ikke. Men desværre vil man aldrig kunne stole på den, så den er gået fra at være en feature til at være en gimmick.
Det tror jeg nu ikke det er. Man kan jo også få fat i et password.
Jeg tror også der er mange, der slet ikke bruger et password i øjeblikket, da det er "besværligt" at taste ind hele tiden. Jeg tror "Touch ID", er en virkelig nyttig og belejlig feature for dem. Nej, den er ikke 100% sikker, men det er et password heller ikke.
Selvfølgeligt er alt mere sikkert end ingen sikkerhed. Men så opfindsomme som svindlerne er i dag, så ville jeg sq nok hellere sætte min lid til et password. Alt andet skaber en falsk sikkerhed. Vis du er uheldig nok sidder fingeraftrykket sammen med telefonen.
Ja, men det er der bare nogen personer, der ikke vil. Jeg forstår det heller ikke.
Jeg vil ikke kalde det en falsk sikkerhed, da en kode som nævnt også kan knækkes.
Jeg er ikke sikker, men jeg tror det har meget svært, ved at lade sig gøre.
Det kunne være smart, hvis man kunne kombinere både password og fingeraftryk.
Thomas F. indrøm nu at Apple ikke har forstand på sikker og pålidelig software.
Ved godt at du er besat af sekten "apple" men det er aldrig for sent at komme ud og bliv fornuftig.
Der er kun en der er besat her allan og det vser man jo tydeligt i alle dine negative indlæg uden indhold i.
110 kommentarer
86 kommentarer
75 kommentarer
37 kommentarer
36 kommentarer
Kommentar