|
Facebook
![]()
LÆS ALT OM...
3D 4G (LTE 2600 MHz) Abonnementer Android Android Apps Asus Bag om mobilbranchen Baggrunds-artikler Bibob BlackBerry Call Me CBB Mobil Facebook Forbrug Gadgets Galaxy Nexus Garmin Google GPS / Navigation HD Voice HTC Huawei Internet på mobilen iOS IP-telefoni iPhone / Apple iPhone 4S iPhone 5 iPhone Apps Kommende mobiler LG Lumigon M1 MeeGo Microsoft Mobil-tv Mobilbetaling Mobile World Congress (MWC) Mobile World Congress 2010 Mobile World Congress 2011 Mobile World Congress 2012 Mobilspil Mobilt Bredbånd Mobiltest Motorola Musik på mobilen NFC Nokia Nokia Lumia Nokia World 2011 Oister Onfone Ovi Marked Apps Panasonic Reparation Salgstal Samsung Samsung Galaxy S III Sikkerhed Skype SMS Softwareopdateringer Sony Sony Ericsson Spotify Steve Jobs Symbian Tablet computere TDC TDC Play Telenor Teleselskabet 3 Telia Telmore Tilbehør TomTom Twitter Undersøgelser Vis Mig Din Mobil Web-TV WiMP Windows Phone Windows Phone apps YouSee Året der gik
Mobildebat.dk
![]() I vores mobilforum kan du få stor viden og hjælp fra tusindvis af brugere. Mobildebat.dk er Danmarks største forum for mobil, tele og bærbare enheder. |
Mobilsiden.dk
/ Web-TV
/ HTC Incredible S - er den utrolig nok?
HTC Incredible S - er den utrolig nok?Web-TV: HTC Incredible S er et ganske fornuftigt bud på en smartphone - den er bare ikke det bedste bud. Mobilen blev lanceret for et år siden i USA under navnet Incredible, men er nu kommet på det danske marked under navnet Incredible S.
![]()
Kommentarer til: HTC Incredible S - er den utrolig nok?
Kommentarer til: HTC Incredible S - er den utrolig nok?
Martin Kamp Jensen - Forkert oplysning
John, jeg synes, det er lidt uheldigt, at du i videoen lægger ud med en forkert oplysning. HTC Incredible S er lige så meget en efterfølger til HTC Droid Incredible [1] som HTC Desire S er en efterfølger til HTC Desire.
Bevares, HTC Incredible S og HTC Droid Incredible ligner hinanden fysisk, men der er ny indmad, hvilket også er tilfældet for HTC Desire S i forhold til HTC Desire. Bare lige for en god ordens skyld :) [1] http://www.engadget.com/2010/04/19/droid-incredible-review/
JB - Desire S?
Hvordan kan I anbefale Desire S frem for Incredible S, når I aldrig har testet den?
Corell - SGSII
Hvorfor skulle man overveje en HTC telefon, når der om lidt kommer en Samsung, der kan sparke begge HTC telefoner til side? Jeg ved godt SGS II er dyrere, men du får også langt mere hardware for pengene... OG så er HTC Sense ikke vigtigt længere, for mit vedkommende :)
Jo, jeg glæder mig til uge 20...
Martin Kamp Jensen - Re: SGSII
Siger det ikke sig selv? :) Fordi ikke alle er glad for en mobil, der har en fysisk størrelse som SGSII (selv om den er tynd og let).
Hvis alle var ens, så ville der jo netop kun findes én slags telefon, som så ville komme i en opdateret udgave en gang i mellem.
JB - Re: SGSII
1) SGS II er dyrere
2) SGS II er for stor efter manges opfattelse 3) SGS II har ikke Sense (som bredt opfattet er den bedste UI til Android) 4) SGS II har nogle processorkræfter, som 9 ud af 10 personer ikke har brug for. (OBS! Jeg har ikke selv HTC, og jeg synes personligt at SGS II er interessant - du bad bare om nogle argumenter der taler til fordel for HTC)
Morten Kofoed - Hvorfor...
"Mobilen blev lanceret for et år siden i USA under navnet Incredible, men er nu kommet på det danske marked under navnet Incredible S. "
Hvorfor bliver i ved med at sige det her på mobilsiden, når det er forkert info? Incredible S er ligeså meget den Incredible som udkom for et år siden, som Desire S er Desire. Så nej, denne mobil blev ikke lanceret for et år siden, for et år siden kom HTC Incredible i USA, som på mange måder er ens med den HTC Desire vi fik her i danmark.
Shawn S. Ø - øøø
Det ser ud til at Mobilsiden til stadighed påstår at Incredible og Incredible S er den samme mobil. he he
Hvis man ser de forskellige specs herunder og stadig siger det er den samme mobil. Ja så må det være mig der er noget galt med. og det er enda kun et par af de forskelle.. Det er langt sværere at finde ligheder mellem dem. Det er endnu en ommer. For øvrigt har John valgt at ignorere mine mails hvor jeg påpeger disse ting. Det kaldes høflighed ;) Incredible specs: Qualcomm® QSD8650, 1GHz Snapdragon Flash 8GB + 512MB/RAM 512MB 117.5 x 58.5 x 11.9 mm 130 gram 3.7" 480 X 800 Incredible S specs: 1 GHz Scorpion processor, Adreno 205 GPU, Qualcomm MSM8255 Snapdragon 1.1 GB ROM, 768 MB RAM 120 x 64 x 11.7 mm 135.5 gram 4" 480 x 800 pixels
Jesper - Re: øøø
Shawn S., vær opmærksom på, at alle indlæg der vover at kritisere eller påpeger fejl, venligst bliver ignoreret af mobilsiden.dk!
Jeg arbejder med smartphones og tablets til hverdag, og har fundet adskillige fejl og uhensigtsmæssigheder her på siden, og har også tilladt mig, at påpege disse, uden at det dog er blevet kommenteret eller lign. Det hedder vist, at "stikke hovedet i busken"!
Morten Kofoed - Re: Re: øøø
Må godt nok også sige jeg har miste en del miste respekt for mobilsiden efter al det med Incredible S, i sidste nyhed som sagde at den skulle have været udkommet i sted for HTC Desire, der sagde et utal af bruger at der var forkert info, men ikke noget svar fra mobilsiden om det.
Nu det er det samme igen, og ingen svar fra mobilsiden om det. En ting er at der er nogle småfejl her og der på mobilsiden. Men at de giver ved med at komme og sige noget som ikke passer, og på ingen måde kigger på det, når nogen påpeger fejl. Der mister man sgu respekt for sitet.
John G. Pedersen - Re: øøø
Hej Shawn
Når vi i vores indslag og anmeldelse siger, at "Incredible S" kom på markedet som "Incredible" i USA for et år siden, er det ikke noget vi bare finder på. Det er information, som HTC selv er kommet ved på de pressearrangementer, der har været omkring produktet. Så kan vi godt mene noget andet, men trods alt, må vi tage officielle informationer fra HTC, for gode varer. Men ellers har du da ret. Der er da forskel i specs :)
Shawn S. Ø - Re: Re: øøø
Ja John jeg må sige at det er rart du faktisk godt vil i dialog med dem som læser din side! og selvom at det faktisk har taget lidt tid at komme dertil.
Du ved jo godt at det ikke er den samme telefon/mobil. Hvorfor så kører en kampange hvor hvor i hårdnakket følger det samme postulat. Ja undskyld!! faktisk kan jeg ikke forstå hvorfor i prøver at nedgøre de mennesker som er med til at skabe siden.
John G. Pedersen - Re: Re: Re: øøø
Om det er en postulat må du spørge HTC om. Men nu er det en gang sådan omkring journalistik, at når fx en producent kommer med et statement, så er det det som gælder. Det er jo et citat, som man ikke bare kan lave om på.
Shawn S. Ø - Re: Re: Re: Re: øøø
Så du fastholder at Incredible og incredible S er den samme telefon? Spændende :)
Shawn S. Ø - Re: Re: Re: Re: øøø
Så lige som en sjov tilføjelse så får du lige dette link fra Engadget. De her nemlig ikke de store problemer med at se Incredible S som en ny telefon og ikke at den skulle være mere end et år gammel ;)
Det er forøvrigt en super seriøs artikel som nok rammer plet i forhold til Incredible S. http://www.engadget.com/2011/03/21/htc-incredible-s-review/
Jesper - Ingen overraskelser...
Kære John G.
Du ender i testen med at sige, at Incredible S ikke byder på nogle overraskelser, og ender med 4 ud af 6 stjerner. iPhony4 bød jo heller ikke på nogle overraskelser (Det skulle da lige være Antenna-gate!), men den kunne til gengæld mindre en Incredible S kan. iPhony4 endte alligevel med 6 ud af 6 stjerner! Hvordan hænger det sammen... eller skulle jeg sige: Det hænger s'gu da ikke sammen!
Noia - Re: Ingen overraskelser...
Jeg er enig med dig i at mobilsiden ikke altid giver helt mening :)
Men det skal også tages ud fra hvornår de anmelder en mobil, det er jo snart et år siden iPhone 4 kom ud, så man kan ikke sammenligne karakterene :)
Jesper - Re: Re: Ingen overraskelser...
Næh, Noia, det har jeg også taget med i betragtning. Det jeg egentlig undrer mig over er, at en smartphone, der er fejlbehæftet og begrænset i sin anvendelighed kan score 6 ud af 6, når en anden smartphone, f.eks. HTC Desire umuligt kan opnå den karaktér, på trods af flere faciliteter, lavere pris og generelt større brugervenlighed.
Men "måske" mobilsiden.dk er lidt farvet.
John G. Pedersen - Re: Ingen overraskelser...
Hej Jesper
Alle anmeldelser laves ud af en vurdering af det enkelte produkt, og ikke nødvendigvis i sammenhæng med andre produkter. Derfor kan karakteren fra en anmeldelse ikke sammenlignes 1:1. Men i øvrigt fik iPhone 4 ikke 6 stjerner, men 5. http://www.mobilsiden.dk/mobiltest/iphone-4-laekker-men-old-news-kaempetest,lid.12347/
JB - Spm. til John G
Hej John
Gingerbread kommer jo som bekendt til Incredible S inden for de næste par måneder. Sidste år lavede du en kort, revideret test af Desire, da den blev opdateret til Froyo og gav den en ny karakter. Kommer I til at gøre det samme med Incredible S denne gang, når den får Gingerbread? (Især nu hvor I er tilbøjelige til at sammenligne den med Desire S, ville det måske være ekstra relevant at give den en hurtig gennemgang, når den er opdateret til Gingerbread.)
mbc1963 - incredible s knirker
Hmmm fik en htc incredible leveret fredag D. 15/4 måtte sende retur lørdag D. 16/4 da coveret bag på knirker i højre side :o( Er ikke den eneste der har problemet ( se link: http://androidforum.dk/viewtopic.php?f=96&t=5535&p=30734&hilit=incredible#p30734 )
Når man kontakter htc giver de udtryk for at de aldrig har hørt om problemet før, trods vi er flere der uafhængigt af hinanden har prøvet at få hjælp via htc. Kunne godt tænke mig at mobilsiden.dk tjekkede op på dette. Mvh. Michael Christiansen
![]()
![]()
uge
| måned
| år
![]() Se flere |



Modtag nyhedsbrev

(28)


28


Mht. batteriforbruget så er jeg ved at have den opfattelse, at det er et ærgerligt problem på Android-platformen. Man kan læse flere anmeldelser af den samme telefon, hvor en anmelder har batteriproblemer, mens en anden ikke har. Jeg har også selv oplevet, at et program/en service har kørt min HTC Hero i sænk på en halv dag, hvor jeg ellers normalt kan køre i næsten 2 dage på en opladning. Da jeg så fandt synderen, forsvandt problemet.
Det er desuden min erfaring, at man skal sørge for at lade mobilen gå helt død (efter fuld opladning) mindst én gang for at få det til at virke ordentligt. En batterikyndig kan måske be- eller afkræfte det. Og inden nogen påpeger, at det kan dræbe NiMH-batterier så husk, at batteriet ikke har kraft nok til at drive en smartphone noget tid før, det er helt afladet.
Så din erfaring må være placebo;)
Og hvad er der med mobilsiden, der bliver ved med at påstå, at Incredible og Incredible S er samme telefon:o
Jeg kan så se, at jeg har skrevet NiMH ovenfor, hvilket er helt galt (det er en gammel type). Der skulle have stået Li-ion :)
Om det er placebo, tja. Det kan jeg ikke afvise. Det har dog virket på min HTC Hero, og jeg har kendskab til, at det har virket på HTC Desire og Samsung Nexus S. Det kan selvfølgelig være, at det er et softwarespørgsmål, hvor systemet bliver bedre til at rapportere batteritiden efter en afladning fra fuld kapacitet.